Sağlık

Kış Hastalıklarından Nasıl Korunabilirsiniz

Soğuk algınlığı, grip, nezle, farenjit… Kış aylarında en çok görülen hastalıklardan sadece birkaçı. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte, hava sıcaklığı da bununla bağlantılı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle insan vücudu bu durumu kabul etmekte biraz zorlanır. Bünyenin zayıf olması,vitamin eksikliği,sağlıksız ve dengesiz beslenme,mevsimine göre giyinmeme hastalıkların çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumdan nasıl korunmalı, Kış hastalıklarından nasıl korunabilirsiniz

Vücut ısısını Muhafaza Edin

Her insan; sıcak bir ortamdan, soğuk bir ortama geçtiğinde hapşırmaya ya da öksürmeye başlar. Bu durum; vücut ısısının bir anda değişiklik göstermesinden kaynaklanır. Özellikle kış aylarında daha sık görülür. Bu nedenle kışın hastalığa yakalanma riski çok daha yüksektir. Peki, Kış hastalıklarından nasıl korunabilirsiniz?  Örneğin; özellikle kış aylarında evden dışarıya çıktığımız anda birkaç defa hapşırırız ya da üşümeye başlarız. Bu durumda hastalıklar kaçınılmaz olur. Bunun önüne geçebilmek için, vücut ısısını dengede tutmak ve korumak çok önemlidir. Sıcak yiyecek ve içecekler tüketmek vücut ısısının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca dışarıdayken üşüme durumunda, vakit kaybetmeden sıcak bir ortama geçmek faydalı bir davranış olur.

Ev Sıcaklığının Korunması

Evler en çok kullanılan yaşam alanlarıdır. Çünkü çalışma saatleri haricinde, günün büyük bölümü evde geçer. Evden dışarıya çıktığımız anda üşümemek ya da hasta olmamak için, ev ısısının korunması önemli. Ev ortamının sıcaklığı; oturma odası için 21 derece, diğer bölümler için 16 derece olmalıdır. Bu sıcaklık yakalandığı anda, uygun ortam da oluşturulmuş demektir. Evlerde ki ısınma yöntemleri de odanın ve evin sıcaklığını sık sık değiştirdiği için, hasta olmamak amacıyla bazı önlemler almak gerekir. Örneğin; kalorifer peteklerinin üzerine su dolu bir kap koymak, odada ki nem dengesini sağlar.

Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kış mevsimi; vücut direncinin daha kısa sürede düştüğü ve hastalıkların daha yoğun bir biçimde görüldüğü bir dönem. Bu nedenle, bu dönemde beslenme konusu biraz daha fazla önemli hale geliyor. Kışın vücut direncini korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıkların önüne geçebilmek için bazı önlemler almak gerekir. Mesela bol miktarda C vitamini alarak işe başlamak mümkün. Ayrıca düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek de yine bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından faydalı. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için kahvaltılık gevrekler yani mısır gevrekleri de iyi bir seçim olabilir.