Sağlık

Kist Neden Olur?

Kist sözcüğünün kişilerde korku yaratmasının ana nedeni kistlerin kişilerden ameliyatla alınması ve kanserler özdeşleşmesidir. Ancak sayısız kist türü söz konusudur. Bu kistlerin bir kısmı zararlıyken bir kısmının ise basit tedavi yöntemleri ile giderilmesi olanaklıdır. Birçok kişi kist neden olur? sorusunun cevabını merak ediyor. Vücutta kist meydana gelmesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Birçok kişi hayatının birçok bölümünde kist ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Kist genel anlamda kapalı bir kesecik içinde veya kapsül biçiminde çoğu zaman sıvı, yar katı veya gazlı bir madde ile dolu olan bir kitledir. Kistler kişinin dokusunda gelişip vücudun herhangi bir bölgesinde çıkabilen kistlerdir. Deri üzerinde çıkabildiği gibi iç organlarda da çıkma özelliği vardır. Oldukça küçük çaplı kistler olabildiği gibi büyük çaplı kistler de olabiliyor. Bazı kistler ağrıya neden olurken bazı kistler herhangi bir belirti göstermiyor.

Kistlerin Özellikleri Nelerdir?

Bir kistin vücudun herhangi bir yerinde meydana gelmesi vücudun normal bir parçası olarak algılanmaz. Kendi ayrı bir bölgesi ve çeperi söz konusudur. Kistin çevresinde sarılı olan ince zar kist zarı olarak adlandırılır. Vücutta bir kist meydana geldiğinde bu kistin tedavisi genel anlamda ameliyat ile kistin alınması ile gerçekleşir. Aynı zamanda kistlerin kanser hücresi taşıyıp taşımadığının tespit edilmesi için patolojik bulgular ile değerlendirilir. Nadir de olsa kistler bir kanser habercisi ya da hormonsal bir rahatsızlığın habercisi olabiliyor.

Kistin Nedenleri Nelerdir?

Vücutta meydana gelen kistlerin çeşitli nedenleri bulunur. Örneğin küçük bir böbrek kistinin nasıl oluştuğuna dair çeşitli teoriler bulunuyor. Ancak kistlerin neden meydana geldiği konusunda kesin bir tanı söz konusu değildir. Ancak çoğu açıklamalara göre kistlerin vücutta bulunan kanalların sıvı birikmesi ile ortaya çıktığı düşünülür.