Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir? Kleptomani kelimesinin bilinen en genel anlamı, hırsızlık hastalığıdır. Kleptomani, ruh sağlığının bozulması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla çocukluk dönemlerinde baskı gören kişiler, bu rahatsızlıktan yakınırlar. Hırsızlık yapmanın asıl sebebi, hastaların cesaretlerini kanıtlama istekleridir. Kleptomani hastaları; herhangi bir şey çaldıklarında, son derece mutlu olurlar ve kendileri ile gurur duyarlar. Çalma esnasında, çalınan eşyanın herhangi bir önemi yoktur. Amaç, kişinin kendini tatmin etme duygusu yaşamasıdır. Çalınan eşyalar ya da nesneler, işe yarama olgusu dışındadırlar. Kleptomani rahatsızlığına sahip olanlar, hırsızlık dürtülerine engel olamazlar.

Kleptomani Rahatsızlığı Teşhisi ve Toplumda Dağılımı

Kleptomani nadir oranda görülen bir ruhsal hastalıktır. Bu tür kişilerle ilgili rakamsal veriler; sadece mağaza hırsızlığı yapan kişiler üzerinden, kameralar tarafından denetlenir. Yapılan araştırmalar sonucunda; mağazada hırsızlık yapanların bir bölümüne, kleptomani teşhisi konur. Fakat; bazı hırsızlık yapan kişilerin yakalanamaması da, bu oranın daha yüksek olabileceğini konusunda bilgiler verir. Ayrıca araştırmalarda, kadınlarda daha fazla görüldüğü tespitine varılır. Kadınlar ruhsal yapılarından ötürü; içlerinden gelen bu hırsızlık dürtüsünü, uygulamaya daha yatkındırlar. Erkekler, bu tarz dürtüleri kaba kuvvetle halletme yoluna giderler. Kleptomani, ergenlik döneminde olan bir rahatsızlıktır. Hırsızlık hastalığına sahip olan kişiler, çaldıkları eşyaları satın alma gücüne sahiptirler; ama, bu dürtülerine engel koyamazlar. Hırsızlık yaptıkları yakalandığı takdirde de, aşırı utanç ve üzüntü yaşarlar. Daha sonrasında, çalma işlemine tekrar devam ederler. Üzülme ve doyum halini, sürekli bir şekilde yaşarlar.

Kleptomani Hastalığında Tedavi Yöntemi

Kleptomani nasıl tedavi edilir? sorusuna en etkili çözüm, psikanaliz kanalı ile gerçekleşir. Bu yöntem vasıtası ile, geçmişte yapılan hırsızlıklar gösterilir ve vazgeçilmesi için telkinler verilir. Bu tarz hastalar, hastalıklarını kabul etmezler. Böyle bir hususta, ailenin önemi büyüktür. Güzel bir dille tavsiye verip, incitmeden uzman bir doktora yönlendirmelidir.