Sağlık

Klimanın Bilmediğiniz Zararları

Yaz günlerinin kavurucu sıcağında klima kullanımı çok yaygın. İklimleme aygıtı olarak ta bilinen klima içine sıcak havayı hapsedip soğuk havayı dışarı vermesi mantığıyla çalışıyor. Ama bilinmesi gerekir ki klimaların doğru ve bilinçli kullanılmadığı zaman sağlığa olumsuz etkileri ve ölümcül zararları da var. Hayatımızı kolaylaştırması için aldığımız klimanın bilmediğiniz zararları nelerdir?

Klimanın Bilinmeyen Zararları

Klimanın kullanımında en sık görülen şikâyetler kas ağrıları olmaktadır. Özellikle klimaya yakın mesafeden maruz kalındığında kaslarda ağrılar, tutulma ve kasılmalar oluşur. Klimaya çok yakın durmamak ve klima derecesini her zaman oda sıcaklığında tutmakta fayda vardır. 22 veya 23 derece her zaman ideal olarak bilinir.

Klimalar kalitesiz filtreye sahipse ve bakımları iyi yapılmazsa; maruz kalan kişilerde ölüme varan ciddi sağlık sorunları doğurabilirler. Direkt klima hastalığı olarak bilinen Legionella bakterisinin sebep olduğu Lejyoner hastalığı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu hastalığın Zatüre hastalığına çok benzer belirtileri vardır. Hafif ağrılar, ateş yükselmesi ile başlayan hastalıkta mide bulantısı, kusma, ishal, bilinç kaybı ve unutkanlık gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Teşhis edilip doğru tedavi edilmezse hastalık ölüme kadar götürebiliyor.

Ayrıca klimalar kaliteli filtre kullansalar bile dışarıdaki toz, virüs ve bakterileri içeriye taşıma özelliğine sahiptir. Klima kullanımı sonucu nezle, grip gibi kış hastalıkları olarak bilinen sorunlar yaz aylarında da bazı kişilerde yaşanabilmektedir.

Klimalardan Doğabilecek Zararı Minimuma İndirmek İçin Ne Yapmalı?

Her zaman bilinen ve güvenilir markalar tercih edilmeli. Daha ucuz diye merdiven altı üretim yapılan klimalar alınıp sağlığımız tehlikeye atılmamalıdır. Aldığımız klimanın garantisi olmasına ve teknik servis imkânlarına dikkat edilmelidir. Klimanın bakımı yaz gelmeden önce mutlaka teknik servis elemanları çağrılarak yaptırılmalı, filtreler eğer gerekiyorsa değiştirilmelidir. Klimanın ayrıca uzman olmayan kişilerin de yapabileceği standart bakım ve temizlikleri bulunur. Her kullanıcı bunları öğrenmeli ve bu bakımları ihmal etmemelidir.