KOAH Önlenebilir Bir Hastalıktır

Açılmış adı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan ve solunum yolunun alt bölümlerinin tamamen tıkanmasıyla seyreden gün geçtikçe kötü bir hal alan Koah hastalığının tedavisinin amacı hastayı rahatlatmaya ve damarlarındaki akan kanın oksijen doygunluğunu artırmaktır. Sigara tüketen insanlarda daha çok görülen Koah erkeklerde daha çok görülmektedir.

KOAH belirtileri nelerdir?

İki lopu bulunan akciğerlerin tıkanmasıyla damarlardaki oksijen taşıma kapasitesi düşmüştür buna bağlı olarak hastada nefes alamama belirtileri görülür. Göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, akıntılı balgam, öksürme belirtileridir. Yüzde morarma ve beyazlaşma daha ileri seviye Koah hastalarında görülür.

KOAH tedavisi nedir?

Hastayı rahatlatmak için yapılan tedavilerde genelde kortikosteroid ilaçlar ve bronkodilatör yani akciğerleri genişleten nebül hava yoluyla solunan ilaçlar kullanılır. Saf nemlendirilmiş oksijen ve CPAP tedavisi gerekebileceğinden aile bireyleri bu konuda eğitilmelidir. İleri düzey Koah hastalarında amfizem ve pnomoni gelişebileceğinden kontrollü antibiyotik tedavisi de doktor tarafından reçete edilebilmektedir.

KOAH önlenebilirliği ve etkenleri nelerdir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının önlenmesi hususunda sigara kullanımının kesilmesi en başta geliyor. Aşılar, düzenli olarak steroid kullanma ve düzenli egzersiz ile önlenebilir. Risk altındaki gruplar için, normal gündelik yapılan egzersize ek olarak akciğer egzersizleri de yapılması gerekiyor. Egzoz dumanları, tütün mamulleri, hava kirliliği, inhalasyon yani nefes alımı ile solunan risk grubu ajanlar (Kimyasal maddeler), kalıtım etkenleri arasındadır. En çok akciğer fonksiyon testlerinde sonuçların düşmesiyle beliren Koah hastalığı için erken tedavinin önemi diğer hastalıklar gibi büyüktür. Solunumun artmasıyla oksijen doygunluğunu yükseltmeye çalışmak için çalışan vücut yorulmasıyla beraber yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler de ortaya çıkacaktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı önlenebilir bir hastalık olduğundan risk grubu ile temasa ve en önemli etken olan tütün mamullerinden uzak durulmalı.