Kontakt lens göz rengini değiştirmek isteyenlerin yada gözlük kullanmak istemeyenler için büyük bir kolaylık sağlar. Fakat ilk kullanım zamanlarında lensleri takmak ve çıkarmak kullanıcının en zorlandığı şeylerden biridir. Kontakt lens göze nasıl yerleştirilir?

Kontakt Lensin Göze Yerleşimi

Kontakt lensi gözünüze takarken ve çıkarırken yapmanız gereken ilk şey ellerinizi mutlaka sabun ile yıkamaktır. Ellerinizi yıkayıp dezenfekte ettikten sonra ellerinizi herhangi bir tüy bırakmayacak olan havlu ile kurulayın. Solüsyona rahat ulaşmak için solüsyon kapağını açarak kullanıma hazır hale getirin. Sağa takacağınız lensi sağ el orta parmağın ya da daha rahat edecekseniz işaret parmağınızın uç kısmına alın. Lensinizin ters yüz olmadığına dikkat edin. Üst göz kapağınızı sol elinizin işaret parmağı ile yukarı çekin. Alt göz kapağını ise sağ elinizin işaret veya orta parmağınızla aşağı çekin. Kontakt lensi gözünüze yaklaştırıp lensin göze temas ettiğini hissettiğinizde bir iki saniye kadar lensin göze geçiş yapmasını bekledikten sonra bırakın. Lens göze geçiş yaptıktan sonra gözünüzü kapatın ve daha sonra gözünüzü birkaç kırpın. Diğer gözünüze lensi yerleştirmek için aynı işlemleri diğer eliniz ile yapın.

Kontakt Lens Nasıl Çıkarılır?

Ellerinizi yıkayarak dezenfekte ettikten sonra kurulayın. Lensi çıkaracağınız gözün alt kapağını aşağı çekin. Parmak ucunuzu kullanarak lense çimdik atıp hızlıca çıkarın. Tırnağınızın değmemesine özen gösterin. Aksi halde lensiniz yırtılıp çizilebilir.

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır

Kullandığınız solüsyon lensinizin cinsine göre değiştiği için kullandığınız lense uygun solüsyon kullanın. Lensinize uygun solüsyon ile lensinizi avuç içinize koyarak her iki tarafını nazik bir şekilde solüsyon ile durulayın. Kontakt lens kabınızı solüsyon ile doldurun ve lenslerinizi bölmelerine koyun. Lenslerinizi kullandıktan sonra saklama kabını boşaltıp solüsyon ile dezenfekte ettikten sonra kuruması için kapağını açık bırakın. Lenslerinizi kabına koyacağınız zaman yeni solüsyon kullanın. Lenslerinizi asla su ile temizlemeye kalkmayın.