Konut Kredisi Alımında Ekspertiz Süreci

Konut kredisi kullanacak olan kişiler için kullanılacak kredi miktarının saptanmasında çok önemli bir rolü olan ekspertiz sürecinin nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Kredi için başvuru yaptığınız finans kuruluşunda başvurunuz değerlendirilme aşamasında en önemli kriterlerden bir tanesi alacağınız konutun piyasa değeridir. Ülkemizde kullanılacak olan kredi miktarı satın alacağınız konutun belirlenen değerinin %75’i kadardır. Bankalar yasaların öngördüğü şekilde değer tespiti için gayrimenkul değerlendirme şirketlerinden konutun değeri ile ilgili tespit hizmeti alırlar. Bu nedenle ev için değer tespiti yapan eksper, kredi kullandığınız finans kuruluşunun değil, tamamen bağımsız bir kurumda görevli gayrimenkul konusunda uzman ve yetkin bir personeldir.

Expertiz Hazırlık Süreci

Konut ile ilgili olarak görevli exper ayrıntılı bir inceleme yapmak suretiyle değer tespitinin doğru yapılabilmesi için birçok veri toplar. Bunlar içerinde en önemlileri;

  • Evin inşaatının tamamlanma sürecinin hangi aşamada olduğu,
  • Gayrimenkulün inşaatı için gerekli olan toplam maliyet,
  • Konutun yaşı ve toplam metrekaresi,
  • Bulunduğu mevki, il, ilçe
  • Konutun yakınındaki diğer binaların değerleri gibi kriterlerdir.

Bu bilgilerin dışında en çok dikkat edilen konulardan birisi ise konut üzerinde tapu dairesinde ipotek, şerh olup olmadığıdır. Eksper böyle bir durum olup olmadığını kredi kullandırılması durumunda ileride oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek adına önceden mutlaka araştırıp sonuca bağlar. Ayrıca konutun bağlı olduğu belediye ile ilgili olarak da proje, ruhsat gibi konularda inceleme yaparak hazırlık sürecini tamamlar.

Hazırlık Sonrası Raporlama

Eksper konut ile ilgili olarak yaptığı hazırlık çalışmalarının ardından elde ettiği verileri bir rapor halinde bankaya sunar. Banka yönetimi bu raporları incelemeye aldıktan sonra uygunluk onayını vermesi durumunda onaylanan kredi miktarını tüketiciye bildirerek ipotek ve kredi işlemleri ile ilgili belgeleri talep ederek kredi sürecini tamamlar. Bu işlemlerin ardından bankadan gerekli belgeleri tesis eden tüketici tapu sürecini başlatır.