Korpus luteum kisti bir folliküler kistin yumurtalık follikülü oluşturmasıyla ortaya çıkan yapıya denir. Korpus luteum kistlerine sarı cisim adı da verilir. Sarı renkte olduğu için bu isim veriliyor. Korpus luteum un gelişmesi ile birlikte meydana gelen kistlere işlevsel kistler denir. Ayrıca korpus luteum kistleri adet döneminin gecikmesine ve adet düzensizliğine sebep olur. Kistlerin çoğu kendiliğinden kaybolur. Bazen kistlerin içinde kanla dolu sıvı oluşabilir. Normal olan kistlerin çoğu 4 cm’ den küçüktür. Renkleri mor ve kahverengidir. Yüzeyleri düzgündür ve duvar rengi gri ve beyaz hale gelir.

Korpus Luteum Kisti Neden Oluşur?

Korpus luteum kistleri önlenebilir mi? Bu soruyu cevaplamadan önce bu kistlerin neden oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. LH piki olduğunda kistler follikül yumurta salgılar ve korpus luteuma dönüşür. Korpus luteum adet döneminde gebelik olması durumunda rahmin iç duvarını gebeliğe hazırlamak için yüksek miktarda östrojen ve progesteron üretir. Bu kistler genel olarak üreme çağındaki kadınlarda görülür. Bu kistler muayene sırasında fark edilebilir. Korpus luteum kistleri muayene sırasında hafif bir ağrıya sebep olabilir. Ultrasonda kist görülebilir. Bazı kistler patlayarak karın içinde kanamaya sebep olabilir.

Korpus Luteum Kistleri Yönetilebilir mi?

Korpus luteum kistleri önlenebilir mi? Kistlerin tanısı için vajinal ultrasonografisi çekilmelidir. Laparoskopik kist çıkarma operasyonu kişiler tarafından seçilebilir. Belirti gözlenemeyen ve patlamamış olan korpus luteum kistleri izlenebilir. 5 ve 7 cm’ den küçük olan korpus luteum kistleri birkaç hafta içerisinde kendiliğinden gerileyecektir. Herkes kistte olduğu gibi korpus luteum kistlerinin de tekrarlama ihtimali vardır. Bu kistler yumurtalık kanserine veya başka herhangi bir kansere sebep olmaz tamamen iyi huylu kistlerdir. Yalnızca patlaması halinde karın içerisinde kanamaya sebep olur.