Koşu Yapmak Vücuda Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Koşmak insan sağlığını korumak için faydalı olan en önemli mekanizmalardan sayılır. Eski dönemlerden bugünümüze kadar sağlık açısından koşunun faydasının iyi olarak bilinmektedir. Koşu yapmak vücuda nasıl bir fayda sağlar?

Koşu Organizmanı Nasıl Etkiler

Koşu yaparken insan vücudunun neredeyse tüm kasları harekete geçer. Bununla beraber kemikler de koşu zamanı kaslarla bir bütün halinde çalışır. Koşu kan dolaşımını hızlandırır ve organizmanın tüm hücreleri ve organları bol oksijenle depolanır. Koşunun sağladığı fayda kalbin daha sağlıklı olmasına getirir, çoğu kalp hastalıkları önlenir. Koşu zamanı vücudumuz zararlı toksin ve maddelerden arınır. Koşunun sağladığı tempo organizmada kan dolaşımını hızlandırdığı için vücudumuz terlemeye başlar, vücudun attığı terle beraber toksin ve zararlı maddeler dışarı atılır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kolesterol derecesi sürekli koşu yapan kişilerde düşük oluyor.

Koşarak Zayıflayın

Koşu yaparak vücudunuzdaki fazla yağ ve kilolardan kurtulabilirsiniz. Koşu fazla kalori yakmanıza yardım edecektir. Koşu esnasında vücudumuz endorfin adlı hormon üretir. Endorfin hormonu mutluluk hormonu olarak bilinir. Sabah güne koşu yaparak başlayan kişiler gün içerisinde daha az yorulur, yoğun tempoya dayanıklı olur ve işlerinde daha dikkatli olabiliyorlar. Özellikle gece vardiyasında çalışan kişiler koşudan sonra daha az vücut yorgunluğu ile karşılaşır. Yapılan araştırmalar insan vücudunun rahatlaması için koşunun uykudan daha etkili olduğunu kanıtlamıştır. 70% koşu yapan erkeklerin cinsel sorunları sıfıra beraber.

Huzurlu ve Sakin Olmanın Sebebi

Koşu yapan kişiler daha az sinirlenir, depresyon ve stresten kurtulmak için doktorlar bile koşmayı önerir. Kalp, damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, mide ve sindirim sorunları olan kişiler sürekli koşu yaparak bu rahatsızlıklardan kurtulabilir. Nefes problemi, deri hastalıkları koşu yapan kişilerde daha az görülür.