Kötü Ağız Kokusu

Kötü bir ağız kokusu kişileri olumsuz derecede etkilemektedir. Fakat bazı durumlarda kişiler fark etmese bile dışarıdaki kişilere kötü bir ağız kokusu oluşur. Toplumda beş kişiden birinde mutlaka ağız kokusu meydana gelmektedir. Kötü ağız kokusu genel olarak bakıldığı zaman bakterilerin dil ve et üzerinde oluştuğu zamanlarda görülür. Ağzın sürekli sıcak ve nemli ortamı bakterilerin çoğalmasına neden olur. Ağız kokusu zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Ancak birçok duruma bağlı olarak bu sorun kalıcı olarak görülmektedir. Kötü bir ağız kokusunun tedavisi için en iyi yol, kötü kokuya neden olacak etkeni bulmak ve mücadele etmektir. Eğer nedeni hala tam olarak belirlenmemişse, sorunun çözülebilmesi için bir takım önlemler alabilirsiniz.

Ağız kokusunun en önemli nedenlerden biri, kişinin ağız ve dişlerde kalan gıda parçalarıdır. Soğan, sarımsak ve diğer pek çok gıdalar ağız kokusuna neden olmaktadır. Kötü ağız kokusuna neden olacak bir diğer neden ise, dişlerin ve ağzın bakımları doğru yapılmamasıdır. Sigara içmek, bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonları, bronşit ve diğer solunum rahatsızlıkları ağız kokusuna başlıca nedenlerdir. Kalıcı olarak görülen ağız kokusu böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve bazı metabolik hastalıklarda neden olmaktadır. Kuru bir ağız aşırı ağız kokusuna başlıca nedenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle gün içerisinde bol bol su tüketilmeli ve ağız kuru kalmamalıdır. Alkol ve zayıflama diyetleri de ağız kokusuna neden olur.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

  • Kötü bir ağız kokusu tedavisinin ilk başlangıcı diş ve dil bakımıdır. Her yemek yedikten sonra diş ipi kullanarak bu sorunun önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.
  • Diş fırçaları düzenli olarak en fazla 3 ayda bir kez değiştirilmelidir.
  • Diş hekimleri tarafından dişler 6 ayda bir kez temizletilmelidir.
  • Sigara ağız kokusuna neden olacak başlıca nedenidir. Bu nedenle sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Gün içerisinde bir kez limonlu su içerek ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Limon bakterileri azaltarak ağız kokusunu da önlemektedir.