Sağlık

Kramp Nedir? Egzersiz Yaparken Neden Kramp Oluşur?

Kramp, kaslarda meydana gelen kasılmalardır. Bu kasılmalar çok ağrılı ve istem dışı gerçekleşir. Günlük hayatta özellikle de geceleri uyurken krampa denilen ani kasılmalara yakalanabilirsiniz. Bu ani kasılmalar çok kısa da sürebilir uzun da sürebilir. İnsanların çoğu hayatında en az bir kez kramp geçirmiştir. Kramp nedeni genelde yorgunluktur. Bazı kramplar ise çeşitli hastalıklara dayanabilir.

Kramp Nedenleri

Kramp genelde kollarda, bacaklarda ve sırt bölgesinde oluşur. Krampın oluşmasının birçok nedeni vardır. Solunum ve terlemeden dolayı yoğun bir sıvı kaybı olur bu sıvı kaybı krampın girme nedenlerindendir. Bunun örneğini verirsek genelde futbolcuların son dakikalara doğru ayaklara kramp girmesinden anlaşılmaktadır. Kalsiyum, magnezyum ve D vitamini eksikliğinden dolayı kramp girebilir.

Krampları Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kalsiyum, magnezyum ve D vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Kurutulmuş meyve sebze tüketilmeli, sigara gibi tütün ürünlerinin içilmemesi gerekiyor. Kramp dönemlerinde alkol tüketilmemeli; çay ve kahvenin azaltılması gereklidir.

Kramp Anında Ne Yapılmalı?

Kramp geçiren o bölgeye buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Kramp bölgesini ovalamak ve kramp bölgelerinde germe hareketleri rahatlatıcı olmaktadır. Bunları yaptığınız halde en fazla 7-8 dakika sonrasında kramp hala geçmediyse daha büyük sorunlar çıkmadan doktora başvurmalısınız.

Egzersiz Yaparken Neden Kramp Oluşuyor?

Egzersiz yaparken kramp oluşmasının nedenleri;

  • Eğer egzersiz yaptıktan sonra kramp giriyorsa bunun nedeni çok yoğun egzersizlerden kaynaklanır.
  • Çok yoğun egzersizlerden dolayı çok yoğun sıvı kaybı yaşanır. Bu sıvı kaybından dolayı kramp girmesi normal olur.
  • Eğer egzersiz yaparken kramp geçirirseniz bunun nedeni uzun bir aradan sonra egzersiz yapmanızın da olabilir.
  • Vücut ani hareketlerden dolayı istem dışı kasılabilir.

Krampı önlemek için düzenli bir şekilde egzersiz ve sağlıklı bir şekilde yapmalısınız. Sağlıklı beslenmek için de yukarıda da belirtildiği gibi D vitamini, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.