Kredi Başvurusu Üst Üste Yapılınca Kredi Puanında Düşme Olur mu?

Her hangi bir mal edinmek için ya da nakit ihtiyacına karşı birçok kişinin seçtiği yol banka kredisi kullanmaktır. Banka kredisi kullanmak için bir takım şartlar gereklidir. En başta belli bir aylık gelir gerekmektedir. Gereken aylık gelir, kullanılmak istenen kredi tutarının geri ödeme miktarını karşılaması gerekir. Aylık gelirin yanında bir bankadan herhangi bir sebep ile kredi kullanmak için bir kredi puanı gerekmektedir.

Kredi Puanı Nedir?

Kişilerin bankalardan kredi kullanmak için belli bir kredi puanı vardır. Bu kredi puanı kişinin banka ile ilgili kullanmış kredi ürün yelpazesinde bulunan ürünlerin kullanımına göre değişir. Kişi bir bankadan kredi kullanacağı zaman kullanabileceği maksimum düzeyde olan kredi tutarı bu kredi notuna göre belirlenir.

Kredi Puanı Nasıl Artar?

Bankadan kredi kullanmak için gerekli olan kredi notunun yüksek olması için kişinin bankalara ait olan kredi ya da kredi kartı borcu var ise bu ürünlere ait olan ödemeleri düzenli yapmaları gerekir. Eğer bankaya ait olan avans hesabı var ise bu avans hesabına ait olan ödemeyi de düzenli yapması gerekir. Sonuç olarak kişi bankaların kredi ürün yelpazesinden kullanmış olduğu ürünün ödemesini zamanın da yapması durumunda kredi notu artar ve kişinin kredi notu yüksek olur.

Kredi Puanı Nasıl Düşer?

Bir kişinin bir bankaya ait olan kredi puanı bazı durumlarda düşer. Hangi durumlar altında düştüğünü yazalım. Kişi kullanmış olduğu kredinin ödenmesi gereken taksitlerini zamanında ödemeyip geciktirdiği zaman kredi notu düşer. Kredi kartı borcunu geciktirir ise kredi notu düşer. Avans hesabı borcu var ise ödemez ise kredi notu düşer.

Kişi üst üste kredi başvurusu yaparsa da kredi puanı düşer. Kredi başvurusu ihtiyaç halinde yapılması gerekir. Sürekli başvuru yapılması kredi puanını olumsuz etkileyerek düşürür.