Kredi Borçlarından Kurtulmanın Yolları

Kredi borcu olmayan ya da hayatının bir döneminde bu tarz borçlanmanın altına girmeyen insan hemen hemen yok gibidir. Kredi borcunun altına girmek çok kolay ancak çıkmak biraz zahmetleri işlerden biridir. Kredi borçlarından kurtulmanın yolları olarak bir çok farklı öneri bulunuyor. Bunların en çok işe yarayanlarından birisi de tüm kredi borçlarınızın tek bir bankada toplanması oluyor. Ayrı ayrı yerlerden borç kullanmak ödemeler konusunda kafanızı oldukça karıştırabilir. Bu yüzden tek bir bankada borç bırakmak borçlarınızı da daha düzenli bir şekilde ödemenizi sağlar.

Borçlarınızı Ödemekte Erteleme Yapmayın

Borçlarınızı ertelemek sizlere bir şey kazandırma ya da borcunuzu azaltmaz. Aksine daha da çoğaltır. Her ay kredi ve kredi kartına olan borçlarınızın ödenmesi gereken tutarından fazlasını ödemeye özen gösterin. Bu şekilde borçları daha çabuk bir şekilde eritebilirsiniz. Kalan paranın da üzerine ona göre faiz tutarı eklenir.

Borçlarınıza Kısa Vade İle Alın

Kredi borçlarında vadeyi ne kadar uzun tutarsanız o kadar fazla faiz ödemek zorunda kalırsınız. Aynı zamanda da borcun bitme tarihi de uzadıkça uzar. Kısa vadede belki biraz zorlanırsınız. Ancak daha kısa sürede borcun tamamından da kısa sürede kurtulmuş olursunuz. Aylık taksitlerinizi geciktirmemeye özen gösterin. Çünkü her geciken taksit borcun üzerine faiz borcunu da ekleyerek daha fazla para ödemenize neden oluyor.

Öderken Zorlanmayacağınız Tutarı Belirleyin

Eğer yüksek bir geliriniz varsa düşük kredi taksitleri yerine daha yüksek bir ödeme limiti seçerek borcu kısa süre içerisinde bitirebilirsiniz. 72 ay vade ile kredi borcu ödemek 36 ay vadeden daha uzun bir süre sizi borç yükümlülüğünün altında tutacak aynı zaman daha fazla faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Kredi borcunda ne kadar az vade uygularsanız o kadar çabuk borçtan kurtulursunuz.