Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Bankalardan çekilen kredilerin belirli bir geri ödeme süresi vardır. Borcun vadeleri belirlenen günlerde ödenmez ise bu noktada banka çeşitli yaptırımlar uygular. Borçların ödenmediği tüm durumlarda bankaların uygulayacağı bu yaptırımlar yasal olacaktır ve bu süreçlerde kişilerin herhangi bir itiraz hakkı olmayacaktır. Kredi borcunuzu ödemezseniz ne olur diye bakıldığı zaman, bu süreçte bankanın ilk yaptırımı kredi notu aşağıya çekmek olacaktır. Bankaya olan borcun ilk vadesi ödenmediği takdirde, banka bu durumu öncelikle kredi notunuza yansıtır. Kredi notunuzun düşük olması da elbette ilerleyen zamanlarda tekrardan kredi çekmeniz konusunda sizlere engel olacaktır.

Yasal Takip Sistemi

Bankalar, 3 ay boyunca borcunu ödemeyen kişilerin yalnızca kredi notunu aşağıya çeker ve bu süreçte gecikme faizi uygular. Ancak 3 aylık süre dolduğu zaman, banka borcu tahsil edebilmek amacıyla yasal takip sistemini başlatacaktır. Yasal takip sistemi halk arasında avukatlık olmak olarak tanımlanan durumdur. Bu süreçte artık kişiler banka ile değil, avukatlarla muhattap olur. Avukatlar kişilere belli bir plan dâhilinde bir ödeme planı çıkaracaktır. Bu ödeme planına göre borcun 1 hafta gibi bir süre içerisinde ödenmesi istenecektir. Verilen bu son süre içerisinde de borcu ödemezseniz, yasal olarak haciz uygulaması başlayacaktır. Haciz işlemlerinde yasal olarak sizin üzerinizde olan bir menkul ya da gayrimenkule banka haciz koyacaktır.

Kredi Borcumdan Dolayı Hapis Yatar Mıyım?

Tüketici Kanunları’nda yer alan maddeye göre, hiçbir kişi ödemediği kredi borcundan dolayı hapis yatmaz. Yani banka kredi borcunuzu ödemediğinizden dolayı, hakkınızda hapis yaptırımı uygulatamaz. Ancak bu noktada bir istisna mevcuttur. Şayet kişi bankaya borcu ödeyeceğine dair bir belgeye imza attıysa, banka ilgili belgeyle hapis yatmanıza neden olabilir. Bu nedenle borcu ödeyecek gücünüz yoksa kesinlikle bankaya borcu ödeyeceğinize dair imza atmayın.