Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartının doğru zamanda ve doğru yerlerde kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştıran bir unsur olduğu tartışılmaz bir gerçek. Alışverişlerde, ödeme yaparken, kısacası hayatın her alanında, pek çok konuda hayatı kolaylaştırdığı doğru. Gereksiz yerde kullanıldığı zaman, borç takibinin yapılmadığı zaman, limitin üzerinde harcamalar yapıldığı zaman bir süre sonra insanın hayatını kabusa çeviren bir yönü de var. Bu nedenle kredi kartı alırken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Gerçekten Bir Kredi Kartına İhtiyaç Var Mı?

Kredi kartı seçimi ve kredi kartının doğru kullanıldığında pek çok avantajı olduğu bir gerçek. Fakat asıl önemli olan, gerçekten bir kredi kartı almaya ihtiyaç olup olmadığı konusu. Bu nedenle her şeyden önce belirlemeniz gereken, kredi kartına gerçekten ihtiyaç olup olmadığı. İhtiyacınız yoksa ve sadece bulunması amacıyla düşünüyorsanız bu hevesten vazgeçin ve uzak durun.

Ömür Boyu Aynı Bankayla Çalışmak Zorunda Değilsiniz

Bir bankada hesabınızın olması ya da o bankanın müşterisi olmanız elbette doğal, fakat bankacılık konusundaki her işlemi sürekli olarak aynı banka üzerinden yapmanız gerekmiyor. Zaman zaman banka değişikliği yapmanız en başta güvenlik açısından olmak üzere pek çok konuda size avantaj sağlayacaktır.

Kredi Kartı Ücretini Aklınızdan Çıkarmayın

Her ürünün olduğu gibi, kredi kartlarının da belirli bir ücreti var. Bu nedenle; kredi kartı alırken, yıllık ücretinin olduğunu ve bu ücretin kredi kartı kullanan kişilerden, bankalar tarafından mutlaka tahsil edildiğini unutmayın.

Limit Çok Önemli

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de limit konusu. Kullanabileceğiniz limitin üzerine çıkmak, size ödeme zorluğu olarak geri dönecektir, limitin altına düşmek ise ihtiyaçlarınızın tam olarak karşılanamaması anlamına gelir. Bu nedenle, ödemelerini rahatça yapabileceğiniz limit ölçüsünde bir kredi kartı almaya dikkat etmenizde fayda var.

Faiz Oranlarına Dikkat

Kredi kartı kullanan kişilerin iyi bildiği gibi, ödemelerin gecikmesi durumunda, bankalar belirli bir oranda gecikme faizi uygulamaktadır. Bu yüzden, kredi kartının ödemeleri konusunda bankaların uyguladığı gecikme faizi oranlarının da araştırılması önemlidir.

Yaygın Bir Kullanıma Sahip Mi?

Kredi kartı kullanan kişilerin en çok aradığı ve beklediği özelliklerden birisi de, kartın yaygın olarak pek çok yerde kullanılabilmesi özelliğidir. Kullanmış olduğunuz kredi kartının yaygın olarak kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

Kredi Kartının Özellikleri

Kredi kartının özellikleri de en az kartın kendisi kadar önemlidir. Taksit seçeneğinin olması, nakit para çekebilme özelliği, puan biriktirme özelliği gibi özellikleri kullanıcılar için büyük avantajlar sağlaması önemlidir. Bu yüzden, kartın özelliklerine de dikkat etmek gerekir.