Kredi Kartlarını Güvenilir Hale Getiren İpuçları

Milyonlarca kullanıcıya hitap eden ve günlük hayatın vazgeçilmez birer parçası haline gelen maaş kartı ve kredi kartındaki bilgilerinin güvenliklerinin sağlanması önemli bir husus. Bankamatik yani ATM, POS cihazı, internet gibi alanlarda bu kartların kullanıldığı birimlerden sadece birkaçı. Özellikle Kredi kartı sahipleri bu kartları korumanın en kolay yollarını araştırmaya başlamış bulunuyor. Bir kart için en temel husus tartışılmaz kart şifresidir.

Kart Şifresi Nasıl Korunur?

Başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyen kredi kartı şifreleri konulması gerekiyor. Doğum tarihi, tutulan takımın kuruluş tarihi gibi kolay tahmin edilen şifreler birer tehlike arz ediyor. POS cihazlarında alışveriş yaparken ve ATM’de para çekerken şifreyi kimsenin görmemesi sağlanmalı. Özellikle ATM’de para çekerken kamera dolandırıcılığına karşı en iyi önlem şifrenizi elinizle kapatmanız olacaktır. Eğer online şifre oluşturulması isteniyorsa harf ve rakamlar kullanılmalı. Olumsuz bir durum olacak olursa banka personeli ile görüşülüp kartın iptal ettirilmesi bilinmesi gerekiyor.

Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapılmalı?

Bankamatiğinin başında beklenerek ilgili çağrı merkezi tuşlanmalı. Kartı kullanıma kapattığınız an ATM terk edilebilir. 3.şahıslarca gelecek yardıma ihtiyacın olmadığını belirtmekte fayda var sadece banka personeli yardımcı olabilir.

İnternette Alışverişin Güvenilir Yolları Nelerdir?

İnternette tercih edilmesi istenen en güvenilir yöntem sanal karttır. Sanal karta yüklenilen kadar para harcanabileceği için olumsuz bir durumda durumun daha kötüye gitmesi engelleniyor. Tercih edilen halen kredi kartı ise en güvenilir yöntemlerden biri de 3D secure güvenlik sayfasını aktive etmektir. 3D secure’yi ilgili çağrı merkezini arayarak kolayca aktif hale getirebilmek mümkün. İlkel olsa da aralıklarla şifre değiştirmekte fayda olacaktır. Banka personeli hariç kart bilgileri başka şahıslarca paylaşılmamalıdır. İnternette güvenli, bilinen sitelerden alışveriş edilmeye özen gösterilmeli. Akıllı telefonlardan indirilen uygulamalardan alışveriş yapılacaksa uygulamanın orijinalliği kontrol edilmelidir.