Ekonomi

Kredi Nasıl Alabilirim?

Kredi Nasıl Alabilirim

Tüketiciler ev sahibi olabilmek araba alabilmek ya da tatile çıkabilmek ya da her türlü ihtiyacını karşılayabilmek için bankalardan kredi talebinde bulunabilirler. Sizin de bir ihtiyacınız olabilir ve kredi nasıl alabilirim diyor olabilirsiniz. Bu cevap için yazımızı okumaya devam edin.

Kredi alabilmenin ilk kuralı maaşlı ya da kendinize ait bir işinizin olmasıdır. Maaşlı kişiler kredi talebinde bulunacaksa maaş bordrosu kimlik fotokopisi banka tarafından verilen kredi sözleşmesini hazırlamalıdırlar. Eğer kişi işyeri sahibi ise bu durumda muhasebeciden alınacak bilanço ve mizan vergi levhası fotokopisi kimlik fotokopisi imza sirküsü gibi belgeleri hazırlamalıdırlar. Banka bazı durumlarda kefil talep edebilir. Bu durumda kefilin de aynı belgeleri hazırlaması gerekir. Banka kullandırılacak kredinin miktarına göre tüketiciden ipotek de isteyebilir.

Kredi verilirken dikkat edilecek diğer bir husus geçmişte idari ya da yasal takip geçirip geçirmediğinizdir. Yasal takip ya da ödeme düzensizlikleri kredi almanızı engeller. Kredi kartı ödemelerinizin düzenli olup olmadığı da dikkate alınır.

Tüm bu gerekli şartlar sağlandığında kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankanız birkaç gün içerisinde size geri dönüş yapacak olumlu ya da olumsuz bir cevap verecektir. Bankalar sadece kendi bankalarıyla ilişkinizi değil tüm bankalarla olan ilişkinizi değerlendirip ona göre kredi kullandırır. Bu nedenle bir gün kredi kullanmaya ihtiyaç duyabileceğimizden ödemelerimizi aksatmamalıyız.