Kredi Notu Fazla Olanlar Yüksek Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu, bankalardan çekeceğiniz kredilerin miktarını belirleyen temel faktörler arasındadır. Bankaların kredi kullandırma konusunda en fazla güvendiği kişiler, kredi notu yüksek olanlardır. Bu açıdan gelir düzeyinizi aşan miktarlarda kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması yeterlidir.

Kişilerin gelir düzeylerinin yüksek olması, yüksek miktarda kredi çekebilmeleri için hiçbir şekilde yeterli görülmez. Zira kredi notunuz düşükse, banka sizi geri ödeme konusunda risk grubuna sokar ve böylece kredi kullandırmaz. Örneğin; aylık 5 bin TL gibi bir geliri olan kişi, konut kredisi kullanma konusunda yeterli gelir düzeyindedir. Ancak bu kişinin kredi notu 1 ile 700 arasında ise, banka hiçbir şekilde kredi kullandırmaz. Bu açıdan çekeceğiniz kredi miktarının yüksek olmasını istiyorsanız, kredi notunuzu her daim yüksek tutmanız gerekir.

Yüksek Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların verdiği kredi notu 0 ile 1900 arasında değişir. Bu puan, belirli risk gruplarına göre belirli aralıklara ayrılmıştır. Burada bankalar tarafından en güvenilir olarak görülen grup, ‘çok iyi’ olarak adlandırılan 1700 ile 1900 arasındaki kredi notudur. Şayet kredi notunuz bu aralıkta ise, gelirinizi aşan miktarlarda bile kredi kullanabilirsiniz.

‘İyi’ grup olarak adlandırılan 1500 ve 1699 Aralığında kredi notuna sahip olan kişiler de, bankalardan kredi çekebilme konusunda her zaman için avantajlı olacaktır. Ancak 1500 ve altında yer alan kişiler için her zaman kredi çekme konusunda belirli riskler vardır.

Bu amaçla bankadan yüksek miktarda kredi çekme düşüncesinde olan kişilerin öncelikle kredi notunu sorgulatması gerekir. Bu sorgulama sonrasına kredi notunuzun 1500 ve altında yer aldığını gördüyseniz, mutlaka kredi notunu yukarılara çekmek için çabalamanız gerekir. Aksi takdirde banka yüksek kredi başvurularında olumlu davranmayacaktır.