Kredi Ret Notu 11

Bankalara yapılan başvurulara bankanın ret hakkı vardır. Edilen her başvuru kabul edilmek zorunda değildir. Bu durum bankanın inisiyatifine bırakılmıştır. Kredi için başvuran kişinin kredi notu ve mali verileri incelenir. Tüm veriler incelendikten sonra kredi başvurusuna onay ya da ret verilir. Eğer kişinin kredi notu düşükse ret almak kaçınılmazdır.

Eğer krediniz reddedildiyse iki seçenek vardır ya aynı bankaya daha düşük tutar için tekrar başvurulabilir ya da başka bankalara gidilerek şans deneyebilirsiniz. Bu iki işlemde sonuç vermediyse yapmanız gereken kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktır.

RED 11

Red 11 bir çeşit kod olarak düşünülebilir. Bu kod en yaygın olan ret sebebidir. Bankalar bu konu hakkında müşteriyle yüz yüze görüşür lakin çoğu zaman bu tarz kodlu retleri sessiz bir şekilde sonlandırmaktadır. Ret 11, kredi notunuzun yetersiz olduğunu belirtir. Ödemelerde aksama olmuş ise ve banka işlemlerini yapmadıysanız bu reddi alabilirsiniz. Bu ret bankalar arası puan sistemi üzerinden yetersiz puanı olan şahıslara gönderilmektedir.

Bankalar için oluşturulan marka Findeks, hesaplama sonucunu 1 ile 1900 puan arasında değerlendiriyor. Bazı bankalar Findeks notu yanında kendi değerlendirmelerinden oluşturduğu notu da değerlendiriyorlar.

Kredi Notu Değerlendirme

En riskli grup 1-699 notu Aralığındadır.700-1099 Aralığı orta riskli gruptur.1100-1499 aralığı az riskli gruptur.1500-1699 iyi gruptur.1700-1900 aralığı ise en iyi not aralığıdır. Bankalar en riskli gruba direk ret göndermektedirler.

Bankaların sisteminde beş yıla kadar geri dönüklere bakılır. Eğer üç sene önce banka ile sorun yaşadıysanız ret yeme ihtimaliniz yüksektir.

Kredi Notu Yükseltme

En etkili yöntemlerden birisi kart limitinizin tamamını tüketmeniz ve ay sonunda tamamını düzenli olarak ödemenizdir. Bunu üç kere tekrar etmeniz halinde kredi notunuz büyük oranda yükselmektedir. Kredi kartınızdaki limitin ihtiyacınız kadar olmasına dikkat etmelisiniz bu sayede fazla borç yüklemesinden bir bakımı kaçınmış olursunuz. Tek bir ihtiyacınız için kısa zamanda çok kredi başvurusu yapmamaya özen gösterin. Bu durumda kredi alımınızı olumsuz etkileyebilir. Risk raporunuzda takip etmelisiniz. Eğer bunları yapamıyorsanız not danışmanlarından tavsiye alabilirsiniz.