Sağlık

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Türk diline Latinceden gelen küçük dilin Latince anlamı küçük üzümdür. İlk bakışta ağız içerisinde görülmeyen küçük dil ancak ağız tam olarak açıldığında görülmektedir. Görünüş olarak küçük olsa da hayati önem taşıyan küçük dil insan hayatını oldukça fazla etkilemektedir. Peki, Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Küçük Dilin İşlevleri Nelerdir?

Küçük dil ne işe yarar? Küçük dilin insan hayatındaki en önemli görevi konuşma ve yutma aşamalarına yardımcı olmasıdır. Konuşma ve yemek yeme sırasında küçük dilin temel görevi yukarı doğru giderek hava yolunu kapamak ve burna bir şey kaçmasını engelleyerek insan sağlığını korur. Bunun dışında yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını engelleme görevi olan küçük dil konuşma alanında da oldukça önemlidir. Bazı kelimelerin telaffuzunda küçük dilden yararlanırken İbranice, Fransızca ve İspanyolca dilleri konuşulurken küçük dilden oldukça fazla yararlanılır. Türkçe kelimeler içinde oldukça önemli olan küçük dil bu kelimelerin ağızdan doğru bir şekilde çıkması için çaba gösterir. Ayrıca sesi titreştirme görevi de küçük dile aittir.

Küçük Dilin Hastalanmasının Oluşturacağı Sorunlar Nelerdir?

İnsan hayatı için oldukça önemli işlevlerde bulunan küçük dilin hastalanması yani uzaması durumunda kişide uyku bozuklukları, horlama ve uyku apnesi görülür. Bazı kişilerde görülen n ve b harflerinin söylenememe nedeni küçük dilin rahatsızlık geçirir, yor olmasıdır.

Küçük Dil Nelerde Etkilenir?

Ağız içerisinde yer alan küçük dil oldukça hassas bir organdır. Çok tez alerji kapabilen küçük dilin en büyük düşmanı sigara ve kirli havadır. Sigara ve kirli hava nedeniyle vücuda giren irritan maddeleri küçük dilin zarar görmesine ve işlevini yerine getirmesine engel olur. Bunun dışında yorgunluk, enfeksiyon ve alkol alımı da küçük dilde büyümeye neden olur. Küçük dil büyüdüğünde ise kişi yutkunmada sorun yaşar.