Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı, bir anda ve ani oluşan yanma, basınç ve zonklama şeklinde hissedilen ağrı çeşididir. Kulak ağrısı ciddi ya da çok basit sebeplerden dolayı oluşabilir. Kulağın ortasındaki östaki borusunun tıkanmasıyla meydana gelir. Her yaşta insanın yaşayabileceği bir rahatsızlık olan kulak ağrısı özellikle çocuklarda sıkça görülmektedir. Peki, Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak ağrısına sebep olabilecek birçok faktör bulunur, bunlardan bazıları;

Enfeksiyonlar; dış kulak orta kulak enfeksiyonu genellikle görülen kulak ağrısı nedenlerindendir. Soğuk algınlığı, sigara dumanı, genetik, alerji ve sinüzit sebeplerinden tıkanıklık olabilir. Bu da kulak ağrısına sebep olur. Orta kulak ve geniz’i birbirine bağlayan östaki borusunun tıkanması ile orta kulak iltihabı oluşumu gerçekleşir. Bu iltihap da kulak ağrısına neden olur.

Alerji; vücutta gelişen alerjik etkilere reaksiyon verdiğimizde sinüs boşluğunda mukus üretimi koruyucu tepki olarak başlar. Mukus sümüksü bir maddedir ve kulak zarına baskı yapar bu yüzden kulakta ağrı başlar. Hayvan, polen gibi alerjiler nedeni ile de kulak ağrısı olabilir.

Basınç Travması (Barotravma); Basınç seviyesinde meydana gelen kulak ağrılarını kapsar. Örneğin, uçaktayken basınç seviyesinin değişmesi ile kulaklarda ağrı yaşanabilir. Basınç travması sadece basınç seviyesinin üstünde değil, yer seviyesinin altına inildiğinde de ağrı reaksiyonu verebilir. Basınç ile kulak ağrısı, dış kulak ve iç kulağın birbirini dengeleyememesinden kaynaklanır.

Kulak kiri; kulakta kalan kirler kulak ağrısını tetikleyen sebeplerdendir. Kulak temizliği kulak çubuğu ile yapılmamalıdır. Bu daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kulak damlası kullanmak, kulak temizlemenin en sağlıklı yoludur.

Diş apsesi; diş ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonların iltihaba dönüşmesi kulak ağrısına sebep olabilir. Kulakla birlikte diş ağrısı da aynı anda gelişir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sakız çiğnemek kulak ağrısının hafifledir. Sürekli çene kemiği çalıştığından kulaktaki basıncı dengeler. Isıtılan havlunun kulağa konması da kulak ağrısına iyi gelen yöntemlerden biridir. Kulağa yapılan ısı ile birikmiş kir ve iltihap dışarı akar ağrınız hafifler. Kulağa bilinmeyen yabancı cisim ya da kulak çubuğu sokulmamalıdır, onun yerine kağıt mendil yada ince dokulu bir kumaş parçası ile kulağınızı temizleyin.

Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kulak ağrısı sebebinin bulunması çok önemlidir. Bunun için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Gerekli ilaç tedavileri sonuç vermezse doğal yöntemler de denenebilir. Doğal yöntemlerden bir kaçı;

Sıcak suda ıslatılmış havlu ile kafaya masaj yapılabilir. Susam yağı ve yarım diş sarımsak sıcak şekilde karıştırılır ve her kulağa on dakika arayla damlatılır. Bunun dışında tuzlu su, Arnavut biberi, su ve elma sirkesi karıştırılıp gargara yapılır. Bu gibi doğal yöntemler ile kulak ağrısı hafifletilebilir.