Kulak Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Kulak ağrısı; farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan zaman zaman şiddetli zaman zamansa hafif olarak hissedilen durumdur. Genellikle çocuklarda rastlanır ancak yetişkinlerde de görülme olasılığı oldukça çoktur. Kulak ağrısının nedenleri ve tedavisi kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple de farklı kişilerin doktor muayenesinden geçmeden ilaç kullanmaları veya kendilerinin çözüme kavuşmasını sağlamaya çalışması söz konusu olmamalıdır.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak ağrıları herhangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman kulağa bağlı olan ağrılar kimi zamanda baş ve boyun gibi bölgelerde ki rahatsızlıklar sebebi ile ortaya çıkabilirler. Genel olarak inceleme yapılan kulak ağrısı nedenleri arasında;

Alerjiler; değişik yapıdaki varlıklara karşı duyulan hissiyatlar sonucun da mukus bölgesinin kulak zarına olan etkileri sonucunda ortaya çıkan ağrılar olarak bilinmektedir.

Enfeksiyonlar; ortakulak iltihabı kulak ağrılarının ilk listesinde yer alır. Zaman zaman sinüzit, sigara dumanı gibi faktörlere bağlı olarak ağrının şiddetlendiği görülmektedir.

Kulak Zarı Kirliliği; kulak içerisinde zamanla farklı nedenlerden dolayı biriken kirler, zar üstünde etkenlere sahip olarak kulak içerisinde hissedilen ağrılara sebep olmaktadır.

Diş Apsesi; diş dokularının üzerinde bulunan iltihapların, kulak üzerine baskı uygulaması sonucunda görülen ağrı çeşididir.

Gibi başlıklar altında toplanır.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Tedavi sürecinde kulağa daha fazla zarar vermemek adına doktor muayenesinden muhakkak geçmek ilk adım olarak adlandırılır. Tedavi süresinde ağrıyı azaltmak adına;

  • Sigara ve sigara dumanından uzak durmak,
  • Kulak içerisine herhangi sebepten dolayı sivri çubuk ya da herhangi cismi sokmamak
  • Isıtılan havluyu ağrıyan kulak üzerinde tutmak
  • Rüzgâra karşı korumak için şapka, şal gibi aksesuarlar kullanmak
  • Odanızda temiz hava akışını sağlamak
  • Günde en az 8 bardak su içmeye çalışmak
  • Ağır aktivitelerde bulunmamak, dinlenmeye çalışmak