Sağlık

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlaması kişinin bir kulağında ya da iki kulağında birden, bazen de kafasında duyduğu değişik türlerde (kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulma sesi, kapı zili gibi) meydana gelen seslerdir. Kulak çınlaması her yaşta insan tarafından görülebilen ancak yetişkinlerde daha fazla görülen bir olaydır. Çocukların yüksek seslere maruz kalması durumunda kulakta çınlama erken dönemde görülebilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlamasının altında birçok neden yatabilir. Bu nedenlerden biri olan kulak kirinin ciddi bir olay olmamasının yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulak sıvısı birikmesi, orta kulak kemiklerinin sertleşmesi, alerji, tansiyon, tümör, şeker hastalığı gibi nedenler de olabilir. Kulak çınlamasının neden olabileceği hastalıklar;

İç Kulak Hasarı

İç kulakta bulunan ince tüyler gelen ses dalgalarına göre hareket ederler ve kulak hücrelerinin beyne elektrik sinyali göndermesinde yardımcı olurlar. Bu tüylerin zarar görmesi durumunda elektrik sinyali dağınık gideceği için kulakta çınlamaya neden olur.

Kulak Hastalıkları

Kulağı etkileyen birçok enfeksiyon, orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji, nezle gibi hastalıklar kulakta çınlamaya neden olur.

Kulak Kemiği Sertleşmesi

Orta kulak içinde bulunan kemiklerin sertleşmesi işitmeyi engelleyici bir etki yaratır. Kalıtsal olan bu hastalık kulakta çınlamaya neden olur.

Kulak Kiri

Kulakta bulunan salgılar dışarıdan gelen kirleri tutarak ve bakterilerin büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korur. Ancak kulakta oluşan kirlerin çok birikmesi sonucu işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi nedenler ortaya çıkar. Bu da kulakta çınlamaya neden olur.

Kulak Çınlamasın Tümördeki Nedeni

Kişide kulak çınlaması ile birlikte aşağıda bulunan nedenlerden birkaçı eşlik etmesi halinde uzman doktora başvurulması gerekir.

1-) Kulak çınlamasının şiddetli ve sürekli olması

2-) Kişide baş ağrısı

3-) Kişide bulantı ve kusma

4-) Kişide baş dönmesi

5-) Kişide işitme azlığı

6-) Kişide denge bozukluğu

Gibi şikâyetler varsa mutlaka önem verilmesi gerekiyor.