Kulak yıkama işlemi zaman içerisinde kirlenen kulağımızın duyu kaybı yaşaması neticesinde yapılması gereken bir uygulamadır. Duyu kaybı şikâyetleri ile başvuran kişilerin çoğuna bu tanı konmaktadır. Bunun yanı sıra yaşanan iltihap problemleri de kulakların tıkanmasına ve duyma kabiliyetinde azalma yaşanmasına neden olur. Diyelim ki bu şikâyetle hastaneye başvurdunuz ve doktorunuz size kulak yıkama işlemi yapılacağını söyledi diyelim. Peki, nedir bu kulak yıkatma işlemi? Kulak yıkatma nasıl yapılır? Soruları aklınızdan geçmeye başlamışsa cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kulak Yıkatma İşlemi Nasıl Yapılır ve Ne Önerilir?

Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi yöntemi kulak yıkatma işlemi ise eğer bunun farklı yöntemleri olduğunu ve bu yöntemleri belirleyecek kişinin de doktorunuz olduğunu unutmamak gerekir. Bu yöntemlerden birincisi ve en sık kullanılanı Gliserin adı verilen bir sıvının belli aralıklarla kulağa damlatılması ile kulak içindeki iltihap ve kir tabakasının yumuşatılması ve hastanede bu yumuşatılan tabakanın yine aynı şekilde kulağın içine enjekte edilen hafif tazyikli bir sıvı ile kulak dışına çıkarılması işlemidir. Bu işlem en çok kullanılan işlem olup neredeyse herkes için hayatının belirli bir döneminde uygulanır.

İkinci ve az tercihe edilen yöntemde ise kulak tıkanıklıkları özel bir makine yardımı ile açılır. Bu işlemde kullanılan makine tıpkı elektrik süpürgesinin prototipi olup kulağınızın içindeki tabakanın çekilmesi işlemini yapmaktadır. Bu işlemde de önce kulağa yumuşatıcı sıvı enjekte edilir ve kısa bir zaman sonra da bu işlem uygulanır. Uygulanan bu işlemden sonra hasta olağandan daha fazla ve daha şiddetli duyacağı için belli bir süre boyunca kulağını kapatacak pamuk ya da bandaj uygulaması kullanılır. Doktorun tavsiye ettiği süre dolduğunda bu bandaj çıkarılır ve kişiler gündelik hayatlarına kaldıkları yerden ve daha sağlıklı bir duyu yetisi ile devam ederler.