Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri

Kulaktan kan gelmesi nedenleri birden fazla durum ile açıklanabilir. He durumun kendi içerisinde barındırdığı kritik denilebilecek boyutları vardır. Kulak delindiğinde, kulak zarı zarar gördüğünde, kulak kanalı kanserine bağlı olarak birden farklı nedenlere dayanıyor. Ancak en çok rastlanılan durumu ise kulak zarının yırtılması ve kulakta oluşan iltihaplar nedeniyle ortaya çıkıyor. Kulaktan kan gelmesi nedenleri?

Kulak Zarında Meydana Gelen Hasar

Kulak zarında meydana gelen farklı boyutlardaki hasarlar sonucunda kulaktan kan akması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu kulak kanamasının en çok karşılaşılan nedenleri arasında yer alıyor. Bu sorun küçük yaşlardaki çocuklarda daha sık görülüyor. Daha çok kulağa sivri cisimleri sokmalarından kaynaklanan kulak zarı kanaması sağır olmaya gidecek kadar ciddi bir durum ortaya çıkarabiliyor. Yetişkin insanlarda ise iltihap şeklinde ortaya çıkıyor.

Kulakta Oluşan İltihaplar

Kulakta oluşan iltihaplar farklı şekillerde inceleniyor. Dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı ve mastoid kemik iltihabı olmak üzere üç farklı şekilde ortaya çıkıyor. Dış kulak iltihabı yüzücü kulağı olarak da adlandırılıyor. Neme çok fazla maruz kalan kulaklarda ortaya çıkıyor. Yüzücü ve fazla duş alan insanlarda sıkça görülüyor. Orta kulak iltihabı ise kulak zarının arka kısmında kalan bakteriler enfeksiyon kaptığı taktirde ortaya çıkıyor. Bu iltihap türü insanlarda daha çok ilkbahar ve kış mevsimlerinde görülüyor. Bu sorun bazen kendiliğinden geçebiliyor. Ancak ciddi bir vakıa durumunda ciddi ağrılara neden olabiliyor. Bir diğer iltihap türü olan mastoid kemik iltihabı ise tedavi edilmeyen orta kulak iltihabının ilerlemesi sonucunda ortaya çıkıyor.

Kafa Travması Durumu

Kafada meydana gelen travmalar da kulaktan kan gelmesine neden olabiliyor. Buna benzer şekilde ortaya çıkan beyin sarsıntılarında da kulak kanaması oluşabiliyor. Beyin ve kafa sarsıntılarında kanın akabileceği tek yol kulak oluyor.