Sağlık

Kurdeşene Ne İyi Gelir?

Kurdeşene Ne İyi Gelir?

Deri üzerinde gördüğünüz kızarıklıklar kabarcık gibi duruyorsa ve altı ay gibi bir süre boyunca kendiliğinden yok olmadıysa kurdeşen çıkarıyor olabilirsiniz. Ödem şeklinde şişmiş ve kaşınan, genelde dairesel şekilde olan lezyonlar, önemli bir cilt hastalığı olan kurdeşenin göstergeleridir. Doktora görünmeniz muhakkak gerekliyse de, yine de evdeki imkanlarla kurdeşene ne iyi gelir bilmeniz faydalıdır.

Kurdeşen altı aydan kısa ve altı aydan uzun süren şeklinde iki türlü görülebilmektedir. Kısa süren akut, uzun süren ise kronik olarak nitelendirilir. Tek tek kızarıklıklar olabileceği gibi kümelenmiş şekilde yan yana ve dip dibe ödemler de oluşabilmektedir.

Kurdeşenin nedeni nedir diye soracak olursanız; tedavi edilmeyen mantarlar ve polenler, bazı ilaçların yan etkisi, buğday, süt, yumurta, balık, baklagiller ve diğer bazı gıda ürünlerinin alerjik tepkimeleri ve çeşitli enfeksiyonlardır. Kirli ve nemli deriler de kurdeşenin gelişmesi için uygun ortamlar olarak bilinir.

Kurdeşene iyi gelen şeylere başlamak gerekirse, ilk olarak kurdeşenin artmasını engelleyecek bitkilerden gidelim. İçeriğinde antihistamin barındıran çay, greyfurt, incir rezene, ekinezya, fesleğen ve sedefotu kurdeşenin gelişmesini ve yayılmasını önlemekte çok etkilidirler.

Banyoda küvette kullanabileceğiniz zencefil karışımı da deriniz için faydalıdır. Dört litre suda beş dakika kadar demleyeceğiniz 250 gram toz zencefili, banyo yapacağınız suyun içine dökmeniz ve içinde biraz beklemeniz lazım. Daha sonra liflenerek tüm vücudunuza temas etmelisiniz.

Kurdeşenin diğer düşmanı da maydanoz, havuç ve domates suyu karışımıdır. Düzenli olarak tüketmek kurdeşenin etkisini azaltmaktadır. Kurdeşenin kaşıntı ve sızı etkisini azaltmak için su ile içilen süpürge otu tohumu bir hayli etki göstermektedir.

Sivilcelere uygulanan yöntemlerden biri olan papatya yağının bir pamuk yordamı ile kurdeşenlere sürülmesi hem kaşıntıyı gidermekte hem de kurdeşenin parlamasının durmasına yardımcı olmaktadır.

Domuz otunun çayı da papatya yağı gibi kurdeşene sürülür ve bu düzenli tekrarlanırsa faydası görülmektedir. Mentol içeren naneden elde edilen çayın banyo suyuna dökülmesi kaşıntıları hafifletmek için yeterli olacaktır. Yine banyo suyunuza üç dört avuç yulaf ezmesini muhteva ederseniz kaşıntılar için gerçekten faydalı olmaktadır. Zaten kurdeşenin en büyük ve problemli belirtisi insanda oluşturduğu güçlü kaşınma isteğidir.