Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır?

Kürtaj, rahim içerisinde istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasıdır. Tıbbi kaynaklar da gebelik sonlandırılması, gebelik terminasyonu, dilatasyon- küretaj gibi kavramlar yer almaktadır. Bilinmesi gereken bir nokta var ki kürtaj hiç bir zaman bir aile planlaması yöntemi değildir. Kürtaj sadece rahim içinde ki gebeliği sonlandırmak için yapılmaz. Düşük yapmış kadınlarda rahimde bir kalıntı ya da parça kaldıysa o zamanda kürtaj yapılabilir. Bu durum da yapılan kürtaja “Retansiyone Kürataj” denir. Kürtaj bir yandan da rahim içerisinin temizlenmesi anlamına gelmektedir. Peki, Kürtaj nedir nasıl yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi başlamadan önce hasta jinekolojik masaya yatırılır ve muayenesi yapılır. Eğer genel anestezi yapılacaksa anestezi uzmanları ve teknikerleri tarafından incelenir. İnceleme bittikten sonra hasta genel anesteziye uygunsa hastaya bu konu ile alakalı bilgi verilir. Bilgi verdikten sonra hastanın kolundan damar yoluna girilir. Daha sonra damar yolundan anestezik bir ilaç verilerek hasta uyutulur. Hasta uyutulduktan sonra ‘spekulm ‘ adı verilen aletle hastanın rahmi açılır ve rahim ağzı görünür. Vakum enjektörler rahim içerisine girilerek gebeliğe dair parça kalmayacak şekilde çekilir. Bu işlemler çok uzun sürmez. İşlemler bittikten sonra hastanın uyanması sağlanır.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj ile ilgili en önemli kısım kürtaj nedir? Nasıl yapılır? Sorunun cevabını bilmektir. 2.önemli kısım ise kürtaj sonrası yapılması gerekenlerdir. Kürtaj, genel anesteziyle yapıldıysa hasta 1 2 gün boyunca kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. Sersemlik, bulantı, kusma, kanama gibi şikâyetlerin ilk bir kaç gün içerisinde görülmesi normaldir. Bir kaç gün sonra hastanın şikâyetleri azalacaktır. Kürtaj sonrası hekimin vermiş olduğu reçete alınmalı ve dediği şekilde uygulanmalıdır. Eğer düşük veya ölü bebek nedeniyle kürtaj yapıldıysa en az 3 ay aile planlaması yöntemiyle korunması gerekir. Kürtajdan hemen sonra banyo yapılmasının bir sakıncası yoktur. Fakat enfeksiyon kapmaması için vajinal duş yapılmamalıdır. Operasyondan 1 2 saat sonra hasta yemek yiyebilir.