Kuru Ciltler İçin Özel Bakım

Kuru ciltler için özel bakım özellikle kadınların öncelik sorunu olan ve yaz aylarında çok görülen cilt kuruluğuna neden olan, cildin yumuşaklığını ve nemliliğini yitirilmesi sonucu oluşmaktadır. Aslında daha çok bakımsız ciltlerde kuruluk olur. Temiz tutulmadığı için kuruluğun oluşmasını yadırgamamak gerekir. Eğer kuru ciltler kendi haline bırakılırsa yani temizliği ve bakımsızlık konusunda dikkat edilmediği takdirde daha kötü sonuçlar doğurabilme ihtimali mümkündür. Kuru ciltlere sahip insanlar daha çok su tüketmeleri gerekir. Ama aşırı kuru ciltler iki katı kadar su içmelidirler. Günde 2 litre su içmelidir. Ciltteki kuruluğu giderilmesi için çeşitli bakım ürünleri ve maskeler kullanılır.

Ama uygun olup olmadıklarını cilt uzmanlarına danışılarak yüze uygulanması gerekir. Kuru ciltler için özel bakım olarak kullanılan ve özellikle günlük olması amacıyla nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Kuru ciltler yağlı ciltlere oranla daha çabuk yaşlanma ve kırışmaların oluşmasına neden olur. Bu yüzden birçok maske çeşitleri ve cilt kremleri tercih edildiği zaman yağlı ciltler ve kuru ciltlere uygun olup olmadığına bakılarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde cildin tahriş olmasına ve pullanmasının yanı sıra sarkması, cansız olmasına neden olur.

Kuru ciltler özellikle güneş ışınlarına karşı çok hassastırlar. Bu yüzden de güneş kremleri kuru ciltler için çok önemlidir. Doğal ürünler kullanılarak evde yapılan maskelerle de kırışıklıkların oluşması engellenebilir. Kuru ciltler için özel bakım maskelerinin kullanımı, süresi ve içerisindeki ürün miktarı değişmektedir. Her maske veya krem her cilde uygun olmayabilir. Özellikle buna dikkat edilmelidir. Kuru ciltler yağlı ciltlere oranla parlamayan daha az sivilce ve gözeneklere sahiptir. Ama bazı nemlendirici ve cilt maskeleri kullanıldığı zaman deride oluşacak her türlü problemler olabilir.

Kuru ciltlerin tahriş olmaması ve sarkmaması için uygun yöntemler kullanılarak önlenir. Örneğin kuru ciltler için kahve maskesi kullanılması cildin parlaklaşması ve yumuşamasının yanı sıra cildin daha da canlanmasına katkıda bulunur. Kakao, bal ve süt karışımından sonra yüze uygulanabilir. Daha sonra ılık suyla yıkanması önemlidir. Çünkü soğuk su cildi tam olarak temizlemez ve gözeneklerin üstünü kapatır ve nemlendirici sürülmelidir. Kuru ciltlerde yaşlanmayı geciktirmek için birçok faydalı yöntem kullanılmaktadır.