Diyet & Fitness

L-Carnitine Zararları Nelerdir?

L carnitine yağın enerjiye dönüşmesine yarar sağlayarak amino asit özelliğine sahiptir. Birçok hastalığın önüne geçebilmek amacıyla kullanılmaktadır. L carnitine genel olarak hastalıkların azalması için tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Ancak çoğu insan tarafından l-carnitine zararları nelerdir? Sorusu merak haline gelmiştir. L carnitine sadece çok fazla alınması sonucunda yan etkileri meydana gelmektedir. Fakat genel olarak herhangi bir zararı görülmemiştir. L carnitine hipotiroid problemlerini yaşayan hastalara kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, mutlaka doktora danışılmalıdır. Aksi halde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, doktora başvurarak L carnitine kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, fazla dozda tüketildiği takdirde ishal ve kabızlık gibi problemleri ortaya çıkarabilmektedir.

L-Carnitine Faydaları Nelerdir?

L carnitine hakkına yapılan birçok incelemelerden sonra ciddi anlamda faydaları gözlemlenmektedir. En önemli faydaları arasında kalp krizi gibi problemleri en aza indirmektedir. Ayrıca, sinirli ve öfke gibi kontrollerin dengelenmesini sağlayarak, yatışmasında yarar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, kan şekeri seviyelerini de dengede tutarak fayda sağlıyor. L carnitine erkeklerin sperm sorunlarını da çözüm vermektedir. Sperm sayısının azlığı ile ilgili problemleri gidermektedir.

Yan Etkileri Var mıdır?

L carnitine çok fazla dozda kullanılması halinde yan etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Eğer önerilen dozdan fazla alınırsa kusma, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi problemleri meydana getirebilir. Böyle bir durumda doktora başvurulması tavsiye edilmekte ve önerilen dozda kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciddi problemleri ortaya çıkartarak birçok hastalığında oluşmasına sebep olacaktır. Dozun gramını fazla alan hastalarda vücut kokusu gibi problemler gözlemlenmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için doz ayarı azaltılmalıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde vücut kokusu ortadan kalkacaktır.