Lazer Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok tedavi yönteminde olduğu gibi uygulama sonrasında oluşabilecek beklenmeyen sonuçlar doğurabilen lazerle tedavi yöntemi öncelikle hastanın bu riskleri göze alması ile başlıyor. Genel anlamıyla lazer tedavisine vücudun ne gibi tepkiler vereceği önceden tespit edilemediği için lazer yoluna başvuracak kişisel olası yan etkilere karşı hazırlıklı bulunuyor. Yöntemin araştırılması sırasında lazer tedavisinin yan etkileri nelerdir? Konusu hastaların en çok merak ettikleri konu oluyor.

Lazer Tedavisi Sonucunda Oluşması Muhtemel Yan Etkiler Nelerdir?

Normal ve sorunsuz bir lazer tedavi sürecinde ortaya çıkması beklenen ve süresi kısa olan yan etkilerin yanı sıra, etkisi bazen aylar süren ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan yan etkiler de bulunuyor. Uzmanların normal olarak kabul edebileceği sonuçlar arasında yer alan ağrı, uygulama yapılan bölgede ortaya çıkan bir yan etkidir. Bu süreç eğer hastaya zor gelirse bir takım ağrı kesici takviyeler ile kolaylaştırılabiliyor. Bir diğer etki olan bölgesel şişkinlik yine lazer uygulamasına bağlı olarak o bölgede ortaya çıkan ve normal kabul edilen bir belirti oluyor. Ağrı ve şişkinliğe sebep olan uygulama doğal olarak ciltte kızarıklıkların da oluşmasına neden oluyor. Kızarıklık ve şişkinliğin kişiye rahatsızlık verebileceği tek bölge de yüz bölgesi oluyor. Bu nedenle hasta için en uygun zamanda bu tedaviyi uygulamak oluşabilecek zorlukların da önüne geçilmesini sağlıyor. Oluşan bu yan etkilerin en can sıkıcı olanı ise bölgede oluşan kabarma durumlarıdır. Ciltte oluşan koyu renkli lekeler ise özellikle yüz bölgesinde sorun yaratır cinsten olabiliyor. Kabarıklık ve lekeler genel olarak etkisi diğer yan etkilere göre daha uzun süren bir özelliğe sahip oluyor.

Yan Etkilerden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Lazer tedavisi ile kendini daha iyi hissetmek isteyenlerin oluşması muhtemel olan bu yan etkilerden korunmak için öncelikle bu alanda uzman bir hekime giderek yardım almak çok önemli sayılıyor. Çünkü normal kabul edilen etkiler, eğer profesyonel bir uzman tarafından tedavi yapılmazsa istenmeyen kalıcı sonuçlara dönüşebiliyor.