Lohusalık Depresyonu ve Kurtulma Yolları

Lohusalık dönemi bir kadının doğum yapmasından itibaren başlayan ve 40 gün süre ile devam eden hamilelikte ortaya çıkan farklılıkların yavaş yavaş azaldığı bir zaman dilimidir.

Lohusalık Depresyonu; bir kadının bebeğini dünyaya getirdiği anda başlayan lohusalık döneminde meydana gelen üzüntü, endişe ve bebeği reddetme, emzirmek istememe gibi davranışların görülmesidir. Şayet, üzüntü ve kaygı dönemi bir aydan daha uzun sürer ve anne bebeğin gereksinimlerini karşılamakta zorlanırsa lohusalık depresyonundan söz edilebilir.

Lohusalık Depresyonu En Çok Kimlerde Görülür?

Lohusalıkta meydana gelen üzüntü ve kaygı aslında doğum yapan her kadında görülebilir. Ancak lohusalık depresyonu en çok eşin ya da diğer akrabaların ilgisizliği akın akraba ilgisizliğine maruz kalan kadınlarda, gebelikten önce depresyon sorunu yaşayan kadınlarda, aile içi şiddete maruz kalan kadınlarda, eşi çalışmayan ve ekonomik problemler yaşayan kadınlarda, evlilik dışı bebek dünyaya getiren kadınlarda, küçük yaşta bebek sahibi olan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Lohusalık Depresyonu Durumunda Eşe Düşen Görevler? Lohusalık Depresyonu durumlarının çoğu tedavi edilmemektedir. Bu hastalığa maruz kalan annenin, bebeğiyle iletişim kurmasında güçlük çekmesi, ilerleyen dönemlerde bu çocuklarda olumsuz davranış şekillerine yol açabilmektedir. Bu yüzden her gebenin düzenli olarak gittiği doktoru tarafından, doğum sonrası depresyon riskinin olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lohusalık depresyonunda çevrenin desteği, özellikle eşin desteği oldukça önemlidir. Lohusa bayanın kaygıdan kurtulmasının en etkili ve önemli yolu kendisinin güvende olduğunun hissettirilmesidir. Lohusalık döneminde kadının, yalnız olmadığını, her durumda eşinin ve akrabalarının yanında olacağını bilmesi onu çok rahatlatır. Eşin desteği bu dönemde hem bebek hem de anne için çok önemlidir. Lohusalık döneminde annenin bebek emzirme dışında bir işe bakmaması iyi olur. Bebeğin altının değiştirilmesi, banyo yaptırılması, uyutulması gibi bebeğe ait diğer işlerde aileden birinin yardımcı olması çok önemlidir. Bebekle ilgilenen güvenilir bir kişinin var olması annenin kaygıdan arınmasını sağlar ve bu durumda kadın kendini mutlu hisseder. Bu dönemde eşin ve diğer yakınların desteği ve yardımı doğum yapmış olan kadını rahatlatacaktır. Bu dönemde özellikle eşin desteği kesinlikle esirgenmemelidir.