Lohusalık Döneminde 1. Hafta

Doğumdan sonra lohusalık dönemi başlar ve lohusalık döneminde 1. hafta çok önemlidir. Çünkü anne ve bebek yeni hayatlarına alışmaya başlar.

Fiziksel Değişim

Bu 1 hafta boyunca anne hem kendisiyle hem de bebekle ilgilenmek zorundadır. Bebek süt emdikçe süt üretiminde artış olur. Bu dönemde anne için vajina bakımı da çok önemlidir. Vajinadan kanlı akıntı gelmeye devam eder ve buna löşi denir. Vajinanın antibiyotik kullanılarak ya da antiseptiklerle temizlenerek bakım yapılması gerekir. Kırsal kesimlerde evde ebe ile yapılan doğumlarda enfeksiyon kapma riski çok yüksektir ve bazen ölümlerle sonuçlanır. Sezaryen doğumlarda da dikiş yerlerine dikkat edilip doktorun tavsiyelerine uyulması gerekir. Bu haftanın sonunda rahim göbek hizasının altına iner. Normal doğum yapanlar 1-2 gün, sezaryen doğum yapanlar ise 3-4 gün sonra duş alınması gerekir. Duş alırken mutlaka yanında birinin bulunması ve suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Psikolojik Değişim

Annenin bedeni yorgun olduğu için bu da ruh haline yansır. Ağır hareket etmesinden dolayı bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır. Ama özellikle bu hafta anneliğini sorgulamamaya çalışması gerekir. Bu hafta boyunca anne sağlığına dikkat edip dinlenmeye ve toparlanmaya çalışır. Bu nedenle anneler çekinmeden yakınlarından destek almaları önerilir. Artık bebek ile anne arasında bağ oluşup pekişmeye başlar. Bebek ve anne fiziksel dokunuşlarla duygusal bağlarını geliştirirler. Ayrıca anne emzirme psikolojisine alışarak emzirmenin hazzını keşfetmeye başlar.

Beslenme

Doğumdan itibaren anne sütü salgılanmaya başladığı için günde 3 litre suyun yanında şekersiz kompostolar, çorbalar ve meyve suları tüketilmesi önerilir. İlk 3 hafta içinde anne ve bebekte çok fazla gaz şikâyeti olacağından dolayı gaz yapan besinlerden kaçınılması gerekir ve yemeklerin iyi pişmesine dikkat edilir.