Lohusalık ve Yeni Doğan Bebekle İlk 40 Gün

Yeni anneleri doğumdan sonra yeni bir dönem başlar. Hamilelik ve doğum sonrası yorgunluk ve endişeler bir yana yeni bir hayat büyütmenin sorumluluğu ile lohusalık döneminde hormonlarında etkisiyle annede panik yaratabilir, psikolojisini etkileyebilir.

İlk 40 Gün Neler Yapılmalı?

Doğumdan sonra devam eden ilk 40 günlük döneme “lohusalık dönemi” denir. Yeni anneler için lohusalık dönemi, hamilelik boyunca vücutta oluşan değişikliklerin eski haline dönme zamanıdır. Bu dönemde anneler stresli, depresif olabilirler. Bu sırada lohusa annelere ailelerin sıkı desteği ile daha rahat bir süreç yaşanabilir. Hamilelikte vücutta demir eksikliği olmuşsa doktora danışarak vitamin ve demir takviyesi yapılabilir.

Yeni doğan bebekler kremsi bir sıvı tabaka ile kaplıdır. Bu tabaka bebeğin ısısını ve hastalık kapmamasını için korunmasını sağlar. Lohusalarda ilk 3 gün sarı renkli klostrum sütü gelir. Klostrum sütün bebeğin ilk aşısı gibidir. Yeni doğan bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebek ve anne arasındaki göbek bağı bebeğin anneden oksijen, besin ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici antikorların geçişini sağlar. Doğumdan sonra göbek bağının steril bir şekilde kesilmeli ve yeni doğan bebek bakımında göbek bağının mutlaka pansuman edilip, temiz su veya temizleyici özel sıvılı bezlerle temiz tutulması gerekir. Yeni doğan bebekler ikinci günden itibaren özellikle göbek kordonuna dikkat edilerek yıkanabilir. İlk birkaç ay bebeklerde gaz sorunu olabilir. Gaz problemi yeni doğan bebeklerin uyku düzenini etkiler üstelik bu kolik uyku problemine yol açabilir. Yeni doğan bebekler günde 2-3 saat aralıklarla emzirilmeli. Günün çoğumu uyuyarak geçiren bebekler 2-3 saatte bir uyandırılıp beslenilmeli. Yeni doğan bebekler doktor tarafından farklı bir öneri olmadığı sürece kundaklanmamalı. Çünkü bebeğin bu aylarda hareket etmesi, kaslarının güçlenmesi, kol ve bacaklarını oynatması ve kemiklerinin düzgünce güçlenmesi için önemlidir.