Mamografi Nasıl Çekilir?

Meme kanserinin taranması için geliştirilmiş bir röntgen yöntemi olan, meme kanserinin erken dönemlerde tanımlanması için yararlanılan mamografi nasıl çekilir? konusunda detaylı bir incelemeye yer veriyoruz.

Meme Kanserinde Erken Tanı

Mamografi, meme kanserinin erken tanımlanması için yararlanılan özel bir röntgen yöntemidir. Bu özel röntgenin çekilirken, meme dokusundaki kalınlığın azaltılabilmesi ve düzgün bir yayılma olması amacıyla, meme bölgesi bir mekanizmanın yardımıyla sıkıştırılarak film çekimi yapılıyor. Mamografi hem bir teşhis hem de bir tarama tekniği olarak kullanılabiliyor.

Meme dokusunun değerlendirilebilmesi için geliştirilen bir yöntem olarak bilinen mamografi, memede bulunan kitlelerin değerlendirilebilmesi için kullanılıyor. Memede varsa kitle tespiti yapılarak erken tanı konulabiliyor veya yalnızca tarama amacıyla kullanılabiliyor.

Tarama amaçlı kullanılan mamografide meme bölgesinde herhangi bir şikayeti bulunmayan bayanlarda meme kanserinin erken tanımlanması amacıyla uygulaması yapılır. Her 7 kadında bir görülebilen meme kanseri yaygın bir hastalıktır. Her iki memeye de en az iki açıyla röntgen çekimi yapılır.

Teşhis amaçlı kullanılan mamografide memede kitle olması şüphesi, memede ağrı, memenin cildinde görülen anormallikler, memenin başında değişme gibi durumların değerlendirmesi yapılır.

Mamografi İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Mamografi işlemi uygulanacağı zaman vücudun üst kısmının soyulması ve varsa takıların çıkarılması istenecektir. Mamografi işleminin gerçekleşeceği gün iki parçalı bir giysinin tercih edilmesi daha uygundur.

Mamografi işlemi esnasında makinenin önünde ayakta olacak şekilde dururken, incelemesi yapılacak meme bir platform üstüne yerleştirilecektir. Sonrasında özel bir aparatın yardımıyla bu memeye basınç uygulanarak sıkıştırma işlemi uygulanacak ve röntgenin çekilmesi için uygun kalınlığa getirilecektir. Bu esnada çok acı duyulacak olursa işlemi gerçekleştiren teknisyenin uyarılması gerekiyor. Sıkıştırma işleminin amacı meme dokusunun kalınlığının azaltılması ve daha az X ışını kullanılarak daha belirleyici bir röntgen çekilmesidir. Filmin çekilmesi sırasında nefesin tutulması ve hareketsiz bir şekilde durulması istenecektir. Röntgen iki açılı olarak çekilecek ve mamografi çekim işlemi tamamlanmış olacaktır.