Meme Kanserine Karşı Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, turpgiller familyasından bir sebzedir, Türkiye’de yetiştirilmeye henüz yeni başlanmıştır. Ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber yavaş yavaş pazar tezgahlarında yerini almaya başlamıştır. Kış sebzelerinden olan Brüksel lahanası, en yaygın şekilde ABD ve Avrupa ülkelerinde yetişmektedir. Küçük yumrular şeklinde, kat kat ve kalın yapraklara sahip, iri veya minik yumrular şeklindedir. İri olanlar keskin bir kokuya sahip ve açık renklidir, minik boyuttakiler ise koyu renkli ve daha hoş bir kokuya sahiptirler. Sağlık açısından tüketilmesi gereken bir sebzedir, vücuda çok faydalı olduğu söylenen ve pek çok hastalığı önlediği bilinen bir sebzedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserden cilt hastalıklarına kadar her şeye faydalıdır, özellikle meme kanserine karşı Brüksel lahanası tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Brüksel Lahanasını Nasıl Tüketebiliriz?

Brüksel lahanası, et yemeklerinin yanında haşlama olarak tüketilebilir, nefis çorbalar yapılabilir, salatası yapılabilir. Kaynatarak pişirme tekniğinde besin değerinin %80’i suda kalır bu nedenle kaynatma işleminde çok az su koyarak kaynatmak doğru olur. Pişirmeye başlamadan önce iyice yıkamalı ve sirkeli suda bekletmeli, besin değerini korumak adına en fazla 5 dakika pişirmeli ve pişirme işlemini buharda gerçekleştirmelidir. Buhar makinesinde veya tencerede buharda pişirmelidir. Şayet buharda pişirmeniz mümkün değilse tencerede suyu kaynatıp içerisine Brüksel lahanalarını atın ve 5 dakika bekletin sonra sudan çıkarın ve bu şekilde tüketin. Bu yiyeceğin kalorisi oldukça düşüktür fakat besin değeri bir o kadar yüksektir, bu özelliklerinden dolayı korkusuzca tüketebilirsiniz. Brüksel lahanasında A,C ve E vitamini yüksek oranda mevcuttur, potasyum ve demir mineralleri de yüksektir.

Meme Kanserini Önlemede Brüksel Lahanası Etkisi

Mucize yiyecek Brüksel lahanasını tüketerek en saldırgan ve en tehlikeli meme kanserini bile önleyebilir, tedavi edebilirsiniz. Birmingham’da ki Abama Üniversitesinde araştırmalar sonucunda Brüksel lahanasının meme dokusunda gelişen kanserli tümörleri küçültmeye yaradığı tespit edilmiştir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda turpgiller familyasında bulunan ve kanserle savaşta etkili olan maddelerin farelerdeki tümörleri küçülttüğü ve tedavi ettiği ortaya çıkmıştır. Brüksel lahanasının da dahil olduğu turpgiller familyasında bulunan maddelerin kanserli genleri küçülterek olumlu etkilerinin olduğu anlaşılmıştır. Milyonlarca kadının hayatını kurtarabilecek bu buluşun ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Yeşil çayda da bulunan bu maddeler tümörlerin küçülmesine etki etmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için vücudu genel olarak koruma altına alıyor ve hastalığın etkisini azaltıyor.

Brüksel Lahanasının Sağlığa Ne Gibi Faydaları Vardır?

Brüksel lahanası oldukça düşük kalorili bir yiyecektir, antioksidan açısından zengindir, bu sayede kolon kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, rahim kanseri gibi pek çok kansere karşı koruyucu etki yaratır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, antiviral ve antibakteriyel özellikleri vardır. Kanser hücrelerini öldürür, kanser oluşumunu önler düzenli olarak tüketilmesiyle kansere karşı koruma sağlanmış olur. C vitamini oranı yüksektir vücudun direncini artırır, A vitamini oranının yüksekliği sayesinde görme duyularının güçlendirir, cildi güçlendirir ve bakımını sağlar. K vitamini yüksektir, kemiklerin oluşumunda ve güçlenmesinde etkilidir, sinirleri güçlendirir ve sinir hasarlarını en az seviyeye düşürür bu özelliği ile Alzheimer hastalığını geciktirir. B6 vitamini, bakır, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, manganez gibi faydalı mineraller içeren Brüksel lahanası, kan yapımında etkilidir, kan basıncını kontrol altında tutmaya yarar, kolesterolü düzenler. Lif bakımından güçlü bir yapıya sahiptir, sindirim sistemini düzenler ve düzgün çalışmasına etki eder. Brüksel lahanası yendiğinde uzun süre tokluk hissi verir, sağlık için, kilo kontrolü için, kanserden korunmak için mevsimi geldiğinde sürekli tüketilmesi gereken besinlerin en başında gelir.