Memede Ağrı Neden Olur?

Kadınların en çok yakındığı durumlardan biridir, meme ağrıları. Yapılan araştırmalar memelerde ağrının birden çok nedenin olduğunu ortaya koymakta. Memede ağrı neden olur? Sorusuna sıkça karşılaşılan cevaplardan biri olan kanser cevabı, uzmanların yaptığı açıklamalara göre yanlış.

Kanser Hatalarında Genellikle Meme Ağrıları Görülmez

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre, meme ağrılarının sebebi kanser değildir. Kanser hastalığı başlangıçta, sert, ağrısız ve düzensiz bir kitle ile başlar. Kanser hastalarının ancak yüzde on beşi ağrı ve acı hissederler. Uzmanlar bu şekilde, memelerdeki ağrı ve kanser arasındaki ilişkiye bu şekilde açıklama getirmişlerdir. Meme ağrıları genel olarak üç kısımda incelenmekte. Dönemsel meme ağrıları, meme dışı göğüs duvarı ağrıları ve dönemlere bağlı olmayan ağrılar.

Göğüs duvarı ağrıları; bu ağrılar iskelet sistemine bağlı olarak yaşanan ağrılardır. Fiziki bir zorlama bile bu ağrılara sebep olabilir. Kolu yoğun olarak kullanmak ve sinirlenmek de göğüs ağrılarının sebeplerindedir. Aslında ana sebep, göğüs adalelerinin zayıf olmasıdır. Bu yüzden bu ağrıları yaşayan hanımlar düzenli olarak spor yapmalıdırlar.

Dönemsel ağrılar; bu ağrıların sebebi ay içerisinde kadınlık hormonunda meydana gelen azalış ve yükselişlerdir. Kadınlar doğurgan canlılar olmalarından dolayı her ay döllenmek için eski yumurtalarını adet kanaması ile atıp yerine yeni döllenmeye hazır yumurtalar oluştururlar. Bunlar hormonlar ile olur. Bu hormonsal değişimler sırasında kadın memelerinde şişmeler ve ağrılar oluşur. Bunu yetişkin her bayan bilir ve adet dönemi olan ağrı kaynağını da bilir ve şikayetçi olmaz. Bu dönemde kadınlar çok hassastırlar. Öte yandan adet döneminde memelerdeki şişme ağrının sebebi net bir şekilde açıklanamamıştır.

Dönemsel olmayan ağrılar; bu ağrılar adı üstünde belli bir döngüye göre olmazlar. Kadınlar meme ağrılarının sebebini genel olarak adet dönemlerine bağlarlar. Bu ağrıların sebebini yoğun bir hayat temposu ve düzensiz cinsel ilişkiye bağlayan kadınlar da vardır. Veya adet döneminin bir düzende olmamasından dolayı da düzensiz ve kaynağı belli olmayan ağrılar yaşanabilmekte. Bu ağrılar menopoz öncesi ve menopoz sonrası da görülebilmekte.