Sağlık

Menisküs Yırtığı Nasıl Olur?

Çoğu zaman sporcu rahatsızlığı olarak da bilinen menisküs yırtığı kişinin birden yön değiştirmesi ve durma sırasında gerçekleşebiliyor. Şişlik, ağrı ya da dizin bir an için kilitlenmesi sebebiyle ortaya çıkan menisküs yırtığı, bebeklik çağından doğuştan anormali olarak da görülebiliyor. Menisküs yırtığı nasıl olur? Ve nasıl önlenir açıklayalım.

Ani Hareketlerden Kaçının

Doğmasıyla beraber menisküs sıkıntısı çeken çocuklarından dizlerinden ses gelmektedir. Bu kesinlikle dış menisküs olabilir. Bir uzmana başvurulması gerekiyor. Çünkü dış menisküste hep görülen doğuştan anomali asla travmatik sebep yokken menisküs yırtığı belirtileri verebiliyor. Bununla birlikte yaşlanmayla beraber de menisküste de değişiklikler görülebiliyor. Yaşın artmasıyla beraber menisküs esnekliğini kaybediyor ve kırılgan hale gelebiliyor. Yavaşça suyu azalır ve daha çabuk yırtılabiliyor.

Kasları Güçlendirecek Hareketler Yapın

Menisküs yırtıklarında cerrahi müdahale kapalı bir şekilde yapıldığından hastanın iyileşme süreci de daha hızlı olmaktadır. Hasta ameliyat olduktan 1 gün sonra taburcu oluyor. Antreskopi kullanılarak birkaç yerden delik açıldıktan sonra müdahaleler oradan oluyor ve yaralar da çok çabuk kapanıyor. Ameliyat ile birlikte yırtık kısım çok çabuk alındığından hasta gündelik hayatına çok çabuk dönebiliyor. Sadece yırtığın alındığı yere dikiş uygulandıysa hasta 3-4 hafta yatarak dinlenmesi gerekiyor. Aksi halde dikişler atıp menisküs tekrar edebilir. Kişinin ameliyattan sonra doktorun tavsiye ettiği egzersizleri belirli aralıklarla yapması tavsiye ediliyor.

Kişiye Özel Modern Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor

Dinlenme, soğuk uygulama, egzersiz programı, ağrı azaltıcı ilaç tedavileri ile menisküs şikâyetleri ortadan kalkmıyorsa kişiye ameliyat yapılması gerekiyor. Ameliyat ile diz ekleminin içine girilerek kıkırdaklar ve dokular ekrana düşürülerek inceleniyor. Menisküs yırtığı saptandığında büyüklüğü, şekli, bölgesi ve hastanın yaşı da göz önüne alınarak kişiye ona göre ameliyat yapılarak menisküs yırtığı yerinden alınıyor.