Menopoz Nedir? Menopoz Yaşı ve Belirtileri Nelerdir?

Menopoz doğal ve biyolojik bir süreçtir. Menopoz doğurganlığın sonudur, adet görmenin bitmesiyle birlikte son adet görmenin üzerinden 12 ay geçmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Menopoz sonrasında doğurganlığın bitmesine rağmen cinsel hayatı etkileyecek herhangi bir durum yoktur, cinsel hayat normal olarak devam eder. Menopoz dönemi içinde hormonların değişiklik göstermesiyle birlikte özellikle de östrojen hormonunun düşmesi sebebiyle bazı duygusal ve fiziksel değişiklikler meydana gelebilir.

Menopoz Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıklardaki hormon üretiminin azalmasıyla birlikte adet kanamalarındaki düzensizlikler ortaya çıkar. Böylece vücuttaki ısı alanları etkilenir. Menopoz belirtileri arasında en yaygın olarak görüleni sıcak basmasıdır. Sıcak basması menopozun yaklaşmasıyla birlikte östrojen hormonunun seviyesindeki düşüklük sebebiyle vücudun vermiş olduğu tepkidir. Sıcak basmasıyla birlikte başlayan gece terlemeleri çoğu zaman ataklar halinde görülebilmektedir. Diğer belirtileri arasında stres, kaygı, halsizlik, adet düzensizliği ve uyku bozukluklarını da saymak mümkündür. Her adet düzensizliği menopoz demek değildir. Menopoz tanısı için 1 yıldır adet görülmemiş olması gerekir.

Menopoz Yaşı Var mıdır?

Menopoz yaşı 40-50 yaş olarak normal görülmekle birlikte günümüzde daha erken yaşlarda da görülmektedir. Menopoz bir anda ortaya çıkan bir şey değildir. 30′ lu yaşların sonuna doğru adeti düzenleyen hormonların (östrojen ve progesteron ) yumurtalıklar tarafından daha az üretilmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. 30′ lu yaşlarda başlayan bu durum 40′ lı yaşlara gelindiğinde adet dönemlerinin düzensizleşmesiyle birlikte başlar. Süreç sonunda yumurtalıkların yumurta üretimini durdurmasıyla birlikte doğurganlık sona erer ve menopoz dönemi başlamış olur.

Menopoz dönemimde meydana gelen birtakım değişiklikler kadının hayatını kötü yönde etkileyebilir. Çünkü bu dönem birçok hastalığın da oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu durum kadının yaşam kalitesini düşürür ve huzursuz bir hayat sürmesine sebep olur.