Kadınca SağlıkSağlık

Menopoza Ne İyi Gelir?

menopoz

Menopoza Ne İyi Gelir?

Kadınların ilerleyen yaşlarda hormonal değişim yaşadıkları menopoz dönemi sancılı yaşanır. Ergenlikteki hormonal değişimin tersinin yaşandığı menopoz dönemindeki belirtiler için hemen hemen tüm kadınlar menopoza ne iyi gelir konusunu uzun uzadıya araştırmakla kalmaz, bu dönemi yaşamış hemcinslerinden de bilgi almaya çalışırlar.

Menopoz nedir?

Ergenlik ile başlayan adet kanamalarının önce seyrekleşmesi, sonra tamamen kesilmesi ile başlayan menopoz dönemi, kadınların östrojen hormonunun azalması ile kendini gösterir. Doğurganlığın sona erdiği dönem olan menopozda kadınlarda terlemeler, kalp çarpıntıları, psikolojik sorunlar ve asabiyet artış gösterir. Östrojen hormonunun normal düzeye çekilebilmesi etkileri azalması için çok iyi olur.

Menopoza ne iyi gelir konusunun başlangıcında bilinmelidir ki, bu bitkilerin hiçbiri tek başına tüm etkileri ortadan kaldırmaya muktedir değildir. Ancak etkilerin azalması bile kadınları çok rahatlattığı için bitkilerin veya bitki çaylarının kullanılması önemli hale gelmiştir.

İlk olarak bahsedeceğimiz yöntem menopoz sürecini geciktirmeye yarayan adaçayıdır. İçerdiği follikül maddesi ile özellikle terleme şikayeti olan bayanların düzenli kullandığı çayların başında gelir. Adaçayı gibi etki gösteren diğer bitki papatya çayıdır.

Östrojen hormonunu doğal olarak içeren civanperçemi bitkisi, menopozun ilk başladığı dönemlerde meydana gelen düzensiz adet kanamalarını düzenli hale getirme konusunda etkilidir. Günde üç bardağa kadar içilebilen civanperçemi çayı menopoza iyi gelen şeylerin en önemlilerinden biridir.

Gelelim doğal yatıştırıcı diğer bitkiye; ökseotu. İçilen ökseotu çayı menopoz döneminde olmayan kadınların bile sinirlerini yatıştırmaktadır. Menopoz asabiyetini kontrol altına almaya muktedirdir.

Hem rahim kanseri riskini azaltan hem de menopozun gecikmesine yardımcı olan nergis, tıpta da yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Tüm çaylar gibi yaklaşık on dakika demlenen nergis çayını düzenli tüketmek önemlidir.

Bu bitkilerin dışında servi tohumundan elde edilen çay, yine tıpta ilaç yapımında kullanılan anason ve çuha çiçeği yağı da faydalı olmaktadır. Anasonun sinirleri yatıştırıcı etkisi zaten bilinmektedir. Çuha çiçeği yağı da geceleri kullanıldığında, hormonal değişim geçiren kadınlarda meydana gelen kaşıntı, egzama veya adet sancılarına çok iyi gelmektedir. Son olarak polenden de bahsedip konumuzu bitirelim. Polenden günlük iki kez yarımşar tatlı kaşığı tüketilirse faydası muazzam olmaktadır.