Menopozda Cinsellik

Menopoz dönemi, kadınlarda adet görmenin sonlandığı ve yumurtaların görevlerini bitirdiği bir dönem olarak bilinir. Bu dönemde kadınlar kadınlıklarının bittiği ve artık cinsel hayatlarının sonlandığı gibi bir psikoloji içerisine girerler. Bu toplumun algısından dolayı ortaya çıkmış olmakla beraber tamamen psikolojiktir. Bu nedenle bu döneme giren kadınların olumlu düşünmeleri ve aksine korunmasız olarak beraberlik sağlayacakları için daha mutlu olmaları gerekir. Peki, Menopozda Cinsellik nedir? Nasıl olmalıdır?

Menopoz Döneminde Vücudumuzda Oluşan Değişimler

Bu dönemde libido azalmasından kaynaklı vajinada yaşanan kuruluk hissi ve cinsel birliktelik sırasında zevk almama, can yanması gibi durumlar görülebilir. Bu dönemde vücudumuzda yaşanan diğer değişimler ise idrar kaçırma, meme uçlarında küçülme ve memelerin sarkması, vajina dudaklarında küçülme, ciltte kuruluk hisse yaşama, koltuk altı ve vajinada ki kılların dökülerek azalması vs. gibi durumlar yaşanır.

Menopozda Cinsellik ve Soğuma Nedenleri

Vajina yapısal olarak sürekli kendini yenileyen ve bu yenilediği hücreleri sıvı ile beraber dışarıya atan bir yapıdadır. Menopoz döneminde bu sıvı üretimi azalır ve vajina kayganlığını yitirir. Bu nedenle cinsel birleşme sırasında kayganlık oluşması zorlaşır ve kadınların canı yanabilir. Bu durum cinsellikten soğumaya neden olabilir. Menepozda cinsellik ile ilgili bu dönemde yaşanan idrar kaçırma durumları da kadının vajinadan ve cinsellikten soğumasına neden olabilir. Bu sürece dair yapılması gereken şey ise bu durumun her kadında yaşanan doğal bir durum olduğunu kabullenmek ve buna dair moral bozukluklarını beynimizden atmaktır. Gerekirse bu konuda bir uzman psikologdan yardım alarak bu konuyu kendi içimizde çözebiliriz. Menopoz cinsel hayatın sonu değildir aksine korunmasız olarak cinsel hayatımızın başladığı güzel bir süreçtir. Buna odaklanarak moralimizi bozmamak gerekir. Kadın olmak çok zorlu süreçlerden geçmemizi gerektirir bu zorlu süreçleri gerekirse psikolojik destek alarak daha kolay bir şekilde atlatabiliriz.