Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bankacılık anlamında sık karşılaşılan terimlerden birisidir. Bu terim, bankalardan aldığınız kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemesinde gösterdiğiniz düzene göre bankaların sizlere verdiği notu ifade etmektedir. Kredi notu, bankalardan kredi alabilmeyi belirleyen temel bir etken olduğu için, kişiler için son derece önemlidir. Bu açıdan özellikle kredi başvurusundan önce kredi notunun mutlaka bilinmesi ve başvurunun buna göre düzenlenmesi gerekir.

Kredi Notu Mesaj İle Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmenin en pratik yollarından birisi SMS üzerinden kredi notunu öğrenmedir. Mobil şebeke firmalarının tümü bu hizmeti ortak olarak kullandığı için, tüm operatörler üzerinden kredi notunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

SMS üzerinden kredi notunu öğrenmek için cep telefonunuzun mesaj kısmına ‘Riskim’ yazarak TC kimlik numaranızın son 4 hanesini 4552’ye kısa mesaj olarak atmanız yeterlidir. Mesajı gönderdikten sonra birkaç dakika içerisinde kredi notunuz yine mesaj yoluyla sizlere bildirilecektir. Yapacağınız bu işlem için sizlerden 5 TL gibi bir ücret tahsil edilir. Bu ücret de cep telefonunuzun TL bakiyesinden kesilir. Şuan için yapılan tüm kredi notu öğrenme işlemlerinden bu ücret tahsil edildiği için, mesaj üzerinden kredi notunu sorgulatmak sizler için oldukça pratik bir yol olacaktır. Özellikle internet ortamında bazı sitelerde yapılan haberlerde kredi notunun ücretsiz sorgulandığı söylenir. Ancak bu durum tamamen gerçek dışıdır. Kredi notu yalnızca şubelerden, Findeks üzerinden ya da SMS üzerinden öğrenilebilir. Buralardan yapılan tüm sorgulamalarda da 5 TL gibi bir ücret tahsil edilir. Bu yöntemlerin dışında herhangi bir kredi notu sorgulama yöntemi yoktur.

Kredi notu sorgulama işleminin mutlaka kredi başvurusu öncesinde yapılması gerekir. Şayet kredi notunuz düşükse, başvuruyu da buna göre düzenleyebilir ve bankaya ekstra teminatlar belirtebilirsiniz.