Öğrencilere bireysel ve grup görüşmede, danışmanlık yapılır. Bunun yanı sıra veliler de çok önemlidir. Velilerle görüşme ve işbirliği yapılır. Velilerin bu konuda ilgisi ve bilgisi oldukça önemlidir. Bir çok veli ah vah! Napsak ne etsek! Bu terimlerin kelimelerin önüne geçememekte. Hanımefendiler beyefendiler! Bırakınız çocuğunuzun size ihtiyacı var! Şimdi bilgi edinme vakti. Şimdi doğru meslek kazandırma vakti. Sizin burada olmanızı sağlayanda bu değil mi zaten? Harikasınız o halde devam edelim.

Öğrencinin en doğru meslek seçme ve yönlendirilmesi için okul rehber öğretmenleri ve diğer öğretmenler yardımcı olmalıdırlar. Ayrıca, bununla ilgili bir çok farklı kurum ve kişilerle işbirliği yapılarak öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik seminer, söyleşi, konferans, çalışmaları düzenleniyor.Öğrencilerin akademik başarılarının artırılması için amaç belirleme, zamanı etkin kullanma ve doğru mesleğe yönlendirmeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır.Öğrencilerin doğru meslek yönlendirmede ve  gelişim dönemlerinde,kendi özelliklerini fark etmelerini sağlanmalı   ve gelişim dönemi sorunları ile baş etmelerinde danışmanlık ve yardımcı olunmalıdır.Öğrencilerin kendi benlikleriyle başkalarının duygularını tanıma, kabul etme , uygun bir biçimde ifade etme konularında duygusal gelişimlerini desteklenmelidir.Öğrencilerin eleştirel düşünme, karar verme, problem çözme ve sorumluluk alma becerilerini geliştirmelerinde yol gösterir.Öğrencilerin potansiyellerini ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirmelerine fırsat vermek amacıyla çalışmalar yapılmalıdır.Mesleki ve eğitsel rehberlik çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde olarak doğru meslek seçimi ve yönlendirilmesi ile sağlıklı nesiller yetiştirilmelidir.

Öncelikle öğrencimize kendini tanıma şansı verdiğimizden emin olmamız gerekiyor. Öncelikle o kendinden emin olacak! Çünkü artık küçükken ne olacaksın büyüyünce diye sorduğunuz çocuğunuz yok karşınızda! O artık yetişkin bir birey ve bundan sonraki hayatında geçimini sağlayacağı mesleğini seçme vakti geldi. Bakış açısı nasıl? Sanatsal mı? Teorik mi? Bilimsel mi? Bunların hepsini elbette o biliyor, siz onun büyük destekçisi olun. Belki biraz hayalperest veya sorumsuz görünebilir bu sizi paniğe kaptırmasın. Onu telkin edip, doğru yönlendirmek sizin elinizde. Onunda uzun sohbetler edip hangi alanları eğilimi olduğunu anlamınız sizin elinizde. Elbette yukarıda bahsettiğimiz profesyonel desteklerin tüm imkanlarından faydalanmalısınız. Sonuçta belki de kırılma anı belki de hayatının dönüm noktası olacak. Haliyle aile olarak sizi de etkileyecek bu durumlar.

Yukarıda bahsettiğim gibi. Siz panik yapmayın ona güvenin… Ve her zaman destekçisi olun. Okul rehberlerinden veya çevrenizde bulunan öğrenci koçları, kişisel gelişim uzmanlarından destek alın. Bol bol araştırın bol bol okuyun.. Ancaak, okuduklarınızın ve araştırmalarınızın etkisinde kalıp baskı kurmayın. Siz farklı bir pencereden o başka bir pencereden bakıyor bunu asla unutmayın. Hayatının en önemli noktasında karar verirken, size sırtınızı dönmesini sağlamayın, size omzunu sırtını dayamasını sağlayın çocuğunuzun. Ebeveynlerin ilk başta yapması gereken en önemli durum budur işte.. Köprüyü iyi kurun.. Çünkü o köprüden zamanı geçince hep birlikte geçeceksiniz. Başarı adımlarını birlikte atacaksınız. İleride sizden bağımsız bir meslek sahibi olan birey yetiştirdiğiniz zaman gurur duyacaksınız. Ama bu sahte gururlardan değil! Dağ gibi ebeveynler olarak o günlere sizin getirmiş olmanız sizi eşsiz bir gurur sahibi yapacak.

Doğru mesleki yönlendirmede rehber öğretmenlerin, okul öğretmenlerinin, profesyonel koçların kısacası profesyonel kişilerin yanı sıra sizin rolünüz daha bir başka ve bunu hissedin hissettirin. Unutmadan, geçmeyelim kesinlikle tüm zincirleri, ipleri verin ne isterse ona yönelsin demiyoruz. Onun iradesine saygı gösterip yönlendirici ve destekçi olun diyoruz. Ve bu gibi süreçlerden geçerken profesyonel destek almanız mutlaka şart. Gerek rehber öğretmenlerden gerek öğrenci koçlarından..

En büyük koç ise ebeveynlerdir unutmayalım! 🙂