Kadınca Sağlık

Metformin ve Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over sendroumu yumurtalıklarda oluşan birçok küçük kist anlamına gelmektedir. Hastalığın bulgusu ultrasonografi görünümü ile kolay bir şekilde saptanmaktadır. Bunun yanı sıra hormon testleri ile de polikistik over sendromu kolay bir şekilde saptanabiliyor. Polikistik over sendroumunun en belirgin şikâyetlerinden biri de adet gecikmesi ya da tüylenme gibi sorunlardır. Polikistik sendromu ile insülin direnci arasında da bir bağlantı vardır. Bu nedenle Metformin ve polikistik over tedavisi bu sorunu yaşayan kişilerin en sık rastladığı tedavilerden biridir. Metformin şeker hastalığı tedavisinde oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu nedenle polikistik over sendroumu nedeni ile oluşan insülin rezistansı durumunda da kullanılmaktadır. Bu tedavinin amacı insülin duyarlılığın artırılmasıdır. Özellikle aşırı tüylenme sorunu olan kişiler için de metformin tedavisi kullanılmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu olan kişilerde en sık rastlanan belirtilerden biri de adet gecikmesi ya da adet düzensizliği gibi sorunlardır. Bunun yanı sıra adet dönemlerinin çok ağrılı geçmesi de kist belirtileri arasında sayılabiliyor. Polikistik over sendromu ile kilo arasında da önemli bir ilişki söz konusudur. Özellikle hamile kalmak isteyen kişilerde bulunan polikistik over sendromlarında tedaviye öncelikle kilo verme ile başlanabiliyor.

Polikistik Over Gebeliğe Engel Midir?

Polikistik over sorunu olan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de gebelik ile ilgili durumlardır. Polikistik over şikâyeti olan kadınlarda bu durum kimi zaman gebe kalamama olarak görülmektedir. Fakat polikistik over sendromunu kısırlık olarak düşünmek yanlıştır. Uygun tedaviler eşliğinde kimi zaman doğal yöntemler ile gebe kalınması durumu da görülmektedir. Polikistik over sendromu ılan kişilerde çoğu zaman yumurtalar düzensiz ve döllenme için gerekli boyutta olmadığından dolayı tedavi gerekmektedir. Yumurtalar için uygulanan tedavi genel olarak yumurtanın yeterli olgunluğa ulaşması ve çatlaması için olmaktadır.