Mevsim Geçişlerinde Hastalıktan Korunma Yolları

Mevsim geçişleri hasta olmak için en ideal zamanlardır. Havaların bir sıcak bir soğuk olması vücudun dengesini alt üst eder. Özellikle çocukların bu durumdan etkilenmesi daha olasıdır. Her hava şartına göre vücut kendini programlar. Sıcak havaya göre ayrı soğuk havaya göre ayrı koruma mekanizması geliştirir. Ancak mevsim geçişlerinde havanın bir soğuyup bir ılıması vücudun programlama düzenini bozar. Bu durumda bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara karşı güçlü bir koruma sistemi yaratılamaz. Mevsim geçişlerini en hafif şekilde atlatmak için bir takım yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını ve bu dönemi daha kolay atlatabilmenizi sağlar. Bu yöntemlerin en başında tabii ki beslenme şeklinde yapılacak olan küçük değişiklikler gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler mevsim geçişlerinde sizi korumaya yardımcı olur. Özellikle C ve D vitamini bakımından zengin olan besinler bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Buna göre bu dönemlerde beslenmenize daha fazla dikkat etmeniz sizi hastalıklardan korumaya yardım edecektir. Sabah uyandığınızda aç karnına mutlaka bir bardak da olsa su içmeniz tüm gün boyunca vücudunuzun zinde kalmasını ve bedeninizin uyanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde gün boyunca içilecek olan su miktarı da zararlı toksinlerden arınmayı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı sağlar. C vitamini bakımından oldukça zengin olan portakal da sizi bu dönemde koruyacak olan besinlerdendir. Portakalın kendisi de suyu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Dışarı çıkmadan önce portakal suyu tüketmeniz veya bizzat kendisini yemeniz bile vücudunuzu korumaya almaya yetecektir. Aynı şekilde yeşil yapraklı sebzeler de vitamin ve lif bakımından oldukça zengindir. Vücudunuzun bol bol vitamine ve life ihtiyacı olan bu günlerde bu besinleri tüketmeniz bağışıklık sisteminizin zayıflamasını önler.

Özellikle mevsim geçişlerinde rahat ve güzel bir uyku çekmek bedeninizin zinde olması bakımından önemlidir. Buna göre uyku düzeninizi oturtmak ve güzel bir uyku çekmek bağışıklık sisteminizi etkileyen unsurlardan biridir. Mümkünse karanlık ve ses olmayan bir yerde uyumanız ve günde en az 6 saat uyumanız önerilmektedir. Gece uykusu vücudu dinlendirmeye yarar. Günün yorgunluğunu atmak ve stres ile baş etmemek için rahat bir gece uykusu çekme şarttır. Bu durum sizi sağlıklı ve güçlü bir vücut sistemine kavuşturacak ve olası hastalıkların da önüne geçecektir.

Mevsim geçişlerinde havalar ısındı veya soğudu diye hemen yazlık veya kışlıkları çıkarmamak gerekir. Bu dönem adı üzerinde bir geçiştir ve havalar stabil bir şekilde ısınmamış ya da soğumamış olacaktır. Bu dönemlerde gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle eğer sabah dışarı çıkılıyor ve gece dönülüyor ise yanınızda ince bir hırka, bir şal veya ceket bulundurmanız ani değişen hava sıcaklığından etkilenmemenizi sağlayacaktır.

Protein, vücudun koruma mekanizmasını çalıştıran en önemli kaynaklardan biridir. Özellikle bu dönemde yediğiniz besinlerin protein ağırlıklı olması bağışıklık sisteminin güçlenmesi için avantaj sağlar. Sabah kahvaltılarınızda mutlaka yumurta tüketmeniz, akşam öğünlerinizde de beyaz veya kırmızı et ya da balık tüketmeniz vücut dengenizi sağlayacak ve vücut korumanızı etkin hale getirecek besinlerdendir. Protein oranı yüksek olan diğer besinler arasında süt ve süt ürünler bulunmaktadır. Yoğurt, süt ve peyniri mümkünse her gün ve her öğününüzde bulundurmanız da bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

Günde en az 30 dakika yürüyüş yapmak hem vücudunuzu hareketli hale getirmek hem de ihtiyacınız olan D vitaminini güneş ışığından sağlamak adına oldukça faydalıdır. Gün içerisinde, her gün mümkün değilse bile hafta 2-3 gün süre ile yürüyüş yapmak kaslarınızı çalıştıracak ve güneş ve havadan elde edilen mineral ve vitaminleri depolamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda zinde kalmanızı da sağlayan yürüyüş mevsim geçişlerinde havaya alışmanızı ve vücudunuzu hareketli tutmanızı sağlar.