Menu

Mide Bulantısını Nasıl Durdurursunuz?

Mide bulantısı, herkesin başına gelebilecek zor bir durumdur. Mide bulantısı olduğu zaman yemek yiyemezsiniz, konuşamazsınız, yaşam kaliteniz bozulur. Her türlü koku midenizi alt üst eder ve rahatsız olursunuz. Mide bulantısının altında bazı hastalıklar yatıyor olabilir, hormonal dengesizlikler olabilir, üşütme olabilir veya hamilelik en belirgin mide bulantısı sebeplerinden biridir. Mide bulantısıyla başa çıkabilmeniz için bazı önlemler alabilirsiniz. Peki, Mide bulantısını nasıl durdurursunuz?  

Mide Bulantısını Durdurmak İçin Neler Yapabiliriz?

Yapmanız gereken ilk şey bulantının sebebini bulmaktır, bulantının neden kaynaklandığını bilirseniz çözüm bulmanız daha kolay olur. Sürekli bir mide bulantısı yaşıyorsanız kendinize dikkat edin yaptığınız ve yediğiniz şeylere bir göz atın, beslenme şekli veya yaşam tarzı bulantıyı tetikliyor olabilir. Herhangi bir gıdadan dolayı bulantı yaşıyor olabilirsiniz. Son 8-10 saat içerisinde neler yediğinizi bir düşünün ve ona göre çözüm üretin.

Bazı insanlarda sütün içerisindeki maddelere karşı bir hassasiyet vardır, süt içtiklerinde mide bulantısı yaşarlar. Bu insanlar süt içmeden önce alacağı laktoz duyarlılığını ortadan kaldırabilecek ilaçlarla mide bulantısını yok edebilirler.

Araba veya Uçak Tutuyorsa Bulantı Yapar

Harekete bağlı bir mide bulantısı yaşıyorsanız uçak, araba ve gemiye binmeden önce mide bulantı ilacı almanızda yarar vardır. Alkol kullandığınızda mide bulantısı yaşıyorsanız bol bol su içerek rahatlayabilirsiniz. Bir tane Alka Seltzer’i suya atıp sabah içebilirsiniz. Mide bulantısı yaşadığınızda sıcak ortamlardan uzak durun, serin ve hava alan bir alanda yatıp uzanarak atlatabilirsiniz. Dışarı çıkıp temiz hava almak, oksijen depolamak bulantıya iyi gelir. Biraz uyursanız mide bulantısı hafifleyecektir, derin nefes egzersizleri yapın ve bulantı olduğunu unutmaya çalışın. Stres kaynaklı bulantı yaşıyorsanız stres yaratan ortamlardan uzaklaşın. Sürekli olan ve geçmeyen bulantınız varsa, doktora giderek mide bulantısını yok eden ilaçlardan alabilirsiniz.