Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak gastrit olarak biline rahatsızlık ve bu rahatsızlık orta özellikleri ile mide astarı iltihaplanması olan bir dizi rahatsızlığın tanımlanması ile ortaya çıkan hastalıktır. Bu rahatsızlığın sebebi pek çok ülsere de neden olan bakteriler olarak ortaya çıkar. Bunun dışında yaralanmalar, bazı ağrı kesicilerin düzenli kullanılması ve alkol tüketimi gibi faktörlerin neden olduğu bilinmektedir. Bu problem aniden veya zaman içinde ortaya çıkan iki farklı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki türü ise, akut gastrit ve kronik gastrit olarak bilinir. Akut gastrit aniden ortaya çıkan ve rahatsızlığı aniden gösterirken, kronik gastrit ise zamanla ortaya çıkan yavaş yavaş ilerleme ile aynı zamanda tekrarlama özelliği ile mide iltihabı oluşur. Bunun yanı sıra pek çok kişide bu rahatsızlık olmakla birlikte kısa sürede tedavi edilme imkanı vardır. Bu gibi mide iltihabı belirtileri nelerdir? Sorusuyla kişiler oldukça merak konusu olarak araştırma yaparlar. Aşağıda da belirtelim.

Mide İltihabı Belirtileri

Birçok sebebi olan mide rahatsızlığı belirtileri şöyledir:

  • Üst karın bölgesinde yemeklerden sonra sancı ve yanma hissi
  • Üst karın bölgesinde yemeklerden sonra hazımsızlık hissedilmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Mide şişkinlik

Genel olarak bu gibi sorunlarla karşılanabilir. Bunlar tipik belirtiler olmakla beraber kişinin kusma esnasında kan olarak kusması ciddi şekilde mide kanaması geçirdiğini de söyleyebiliriz. Hatta kan kusma ve koyu bir şekilde kusması sonucu hastaya ciddi müdahale gerekebilir.

Mide İltihabı Nedenleri

Mide iltihaplarının çok büyük kısmı bakteri olup çok az kısmı ise parazit şeklindedir. Mide farklı şekilde korumasız kalırsa iltihap kapma riski ortaya çıkar. Bu gibi durumlar özellikle besinlerde kirlilik söz konusu olarak karşımıza çıkar. Yiyecek ve içecek temiz olmazsa taşıdıkları bakteri ve virüsler

Mide iltihabına neden olur. Süt ürünler, et ve yumurta içme suları, yüzme havuzu, kümes hayvan etlerinde bulunan bakteriler sebep olabilir.