Mide İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide iltihabı ya da diğer adıyla gastrit; bulantı, kusma ve ishal ile kendisini gösterebilen bağırsaklardaki enfeksiyonlar olarak sonuçlanabilen bir hastalıktır. Tedavi edilebilen bir hastalık olan mide iltihabında; hastaya öncelikle mide iltihabı teşhisinin konması gerekir. Bu teşhis için birtakım tahliller vermesi gereken hastaya kesin teşhis için endoskopi uygulanır. Mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna, endoskopi neticesine göre tedavi yöntemleri oluşturulur. Mide iltihabından kaynaklı ülser ya da mide kanseri oluşumu meydana geldiyse tedavi operasyonel olarak devam edebilir.

Aşı ile Tedavi

Mide iltihabının ilerlemiş olmaması durumunda enfeksiyona neden olan virüsün engellenebilmesi için aşılama yöntemi uygulanır. Aşı sonrasında hastada iyileşme etkileri görülebilir. Aşının birçok virüs üzerinde etkili olabilmesi için geliştirme çalışmaları sürdürülüyor. Aşı hastaya uygulandıktan kısa bir süre sonra ishal belirtisi ortadan kalkabilir. Bu durumda hasta tedavinin olumlu olduğunu düşünebilir. Ancak hastanın tedavi sonrası kendi koruması şarttır. Ortak kullanım için sağlanan sular içindeki bakteriler bu hastalıkta önemli bir yere sahiptir. Hasta aşı tedavisinden sonra içtiği sulara dikkat etmelidir.

Diyet ve İlaç Tedavisi

Mide iltihabında, hastanın midesindeki asit düzeyi çok önemlidir. Asit düzeyi olması gereken düzeyin üzerinde ise, hastaya özel diyet uygulanabilir. Ayrıca mide asitini normal değere getirmek için bazı ilaçlar da verilebilir. İlaç tedavisinde en önemli nokta yeterli dozun kullanılmasıdır. Belirtilerin geçmesinden sonra hasta, ilaç kullanımını bırakmamalıdır. Yarım bırakılan ilaçlar tedavinin yarım bırakıldığı anlamına gelir.

Ameliyat Tedavisi

Mide iltihabında; ameliyat tedavisi, hastalığın ilerleyen aşamalarında uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Endoskopi yöntemi yardımıyla midedeki zararlı bakterilerin durumuna bakılır. Gerekli görüldüğü şartlarda ise mideden parça alınarak incelemeye gönderilebilir. İnceleme sonucuna ve zararlı dokuların durumuna göre; midenin bir bölümü ve zarar görmüş dokular temizlenmek amacıyla alınabilir.