Sağlık

Mide Küçültme Ameliyatı Riskli midir?

Fazla kilolarından rahatsızlık duyan pek çok birey sıkı diyetler ve sporlar yardımı ile zayıflamaya çalışırlar. Psikolojik olarak oldukça rahatsız edici bu durum aynı zaman sosyal yaşantı kalitesini de düşürür. Özellikle genç bireyler diyetlere dayanamadıkları ya da spora vakit ayıramadıkları için cerrahi operasyon ile midelerini küçültme yoluna giderler. Ancak bu operasyonlar son yıllarca sıkça yapıldığı ve zaman zaman kayıpların yaşandığı durumlardır. Bu sebeple cerrahi operasyon öncesi her birey mide küçültme ameliyatı riskli midir? sorusuna yanıt arar. Bununla ilgili binlerce konu ve makaleye erişip doğru karar alma aşamasında sıkıntıya düşebilirler. Ancak her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da bazı riskler vardır. Genellikle orta ve düşük seviye risk içeren bu ameliyatlar sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da oldukça azdır. Uzman bir doktor tarafından tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatları genellikle düşük risk teşkil ederler. Ancak belirtildiği gibi herhangi bir ameliyatın risksiz olduğunu söylemek de mümkün değildir.

Olası Riskler Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatlarından sonra en sık rastlanan olası risk midenin vücutta kalan kısmında kaçak olmasıdır. Yani vücutta kalan mide karın boşluğuna kaçabilir ya da kanama yapabilir. Bu durum çok sık rastlanmasa da önlem amaçlı ameliyat esnasında zımbalama tekniği uygulanır. Bu teknik sayesinde midenin sabitlenmesi sağlanır. Ayrıca ameliyat sonrası yaşanabilecek olası bir kanama durumunda da hastaya birkaç torba kan verilebilir. Bunun yanında diğer bir risk de midenin gereğinden fazla daraltılmasıdır. Bu tarz durumlarda yeni bir ameliyata gerek kalmaksızın endoskopi yöntemi ile mide genişletilebilir. Özellikle fazla daraltma durumu ile karşı karşıya kalınmaması için ameliyatın profesyonel bir hekim tarafından donanımlı bir muayenehanede gerçekleştirilmesi gerekir. Bu iki risk de mide ameliyatı için geçerli olan risklerdir. Ancak bir de her ameliyatın ortaya çıkardığı enfeksiyon riski vardır ki açık yara ameliyatlarında rastlamak mümkündür. Operasyon sonucu bir kısmı alınan midenin belli bir süre vücut içinde açık yara halinde kalacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle ilk 6 ay mutlaka doktor kontrolü çok önemlidir. Her ay yapılacak bu rutin kontroller midenin iyileşme sürecine büyük katkı sağlar. Olası durumlarda mide koruyucuları ve perhizler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Aksi halde enfeksiyona bağlı böbrek ve ciğerlerde ciddi problemler yaşanması olasıdır.

İlk 1 Hafta Kaçak Riski

Midede yaşanacak kaçak riskleri, uzmanlar tarafından üzerinde çalışılan bir konu olsa dahi henüz net bir şey söylemenin mümkün olmadığı konulardır. Ameliyat sonrası hasta 1 hafta içinde çarpıntı, bulantı ve ateş gibi şikayetler yaşar ise mutlaka doktora görünmelidir. Çünkü mide ameliyatları sonrası yaşanan bu şikayetler her zaman masum bir ameliyat sonrası sıkıntıları olmamaktadır. Mide kaçakları da genel anlamda bu gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu hastalarda yeniden bir cerrahi müdahaleye gerek duyulur ve zımbalama işlemi yenilenir. Ayrıca bazı hastanelerde organik bantlar yardımı ile de kaçakların önlenmesi sağlanabilir. Bu belirtileri yaşayan ancak dikkate almayan hastalar mutlaka uyarılmalıdır. Hatta her mide ameliyatı sonrası ve öncesi doktor tarafından hastaya olası risk durumları özenle anlatılmalıdır.

Her Kişi ve Doktora Göre Değişiklik Gösterir

Elbette kaçak riski her hastada aynı oranda görülmez. Bu tamamen kişinin bünyesi, operasyonu gerçekleştiren doktorun uzmanlığı, hastanenin donanım yapısı gibi durumlar bu rahatsızlıklarda başroldedir. Her zaman konusunda uzman bir ekip ile anlaşmak önemlidir. Maliyetten önce sağlık düşünülmeli ve buna göre aksiyon alınmalıdır. Genellikle sağlık bakanlığı bünyesinde böyle bir operasyonu gerçekleştirmeye yetkili olmayan sağlık kuruluşları çok düşük tutarlarda bu operasyonu gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bu kuruluşlarda operasyonu gerçekleştiren hekim ya da sağlıkçılar konusunda deneyimli olmuyor ve mekan donanım konusunda eksik kalıyor. Operasyon gerçekleştirilse dahi sonrası için tam teşekküllü bir kontrol gerçekleştirilemiyor.

Karar Aşamasında Uzmanlardan Destek Alın

Her yıl onlarca insan obezite ile olan savaşına yenik düşebiliyor. Ancak mide küçültme operasyonları da çoğu zaman hastayı korkutabiliyor. Bu aşamada kilo vermek adına cerrahi operasyon öncesi diyetler denenmelidir. Ancak vücut bu diyet ve spora yanıt vermez ise mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilir. Elbette hastanın bu kararı vermesi kolay olmayacaktır. Bu aşamada uzman bir kişiden destek almak her zaman önerilen yoldur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.