Miyom Nedir?

Miyomlar, kadınların rahminde meydana gelen, rahim duvarlarının dokusunda görülen, boyutları genellikle 1 cm ile 15 cm arasında değişebilen, ancak daha yüksek boyutlarda da görülebilen genel anlamda iyi huylu ancak nadiren de olsa kötü huylu çeşitleri de mevcut olan tümörlerdir. Birçok kadının yaşamış olduğu bazı belirtiler neticesinde miyom nedir? sorusunun cevapları yaşanılan belirtilerin miyom ile ilgili olup olmadığı konusunda bilgi verecektir.

Miyomların Meydana Gelme Sıklığı Nedir?

Miyomlar, kadınların rahminde sıklıkla görülen tümörlerdir. Özellikle 35 yaş ve üzeri her dört kadının birinde yapılan tetkikler ile miyom tespit edilir. Miyomlar sayı anlamında tek bir miyom olabileceği gibi birden fazla da olabiliyor. Rahimde bulunan miyomlar zaman geçtikçe büyüme gösteriyor. Miyomların büyümesinin nedeni kadınlık hormonu olan östrojendir. Bu nedenle kadınlardaki ürüme hormonu olan östrojenin en yoğun çalıştığı üreme ve hamilelik dönemlerinde miyomların çok daha hızlı büyümesine yol açar.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyomlar rahim duvarında bulundukları duruma göre 3 çeşide ayrılır. Bunlardan bir tanesi submuköz miyomlardır. Bu miyomlar rahmin iç kısmından rahim boşluğuna doğru ilerleyen genellikle en az rastlanan ancak oluştuğunda en çok kanamaya neden olan miyom türüdür. Bir diğer çeşidi olan intramural miyomlar kadınlarda en çok görülen miyom çeşididir. Genellikle rahimlerde kas tabakasına yerleşen adet süresinde uzamalara ve kanama durumunda artış meydana gelmesine neden olan bir miyom çeşididir. Bu miyom çeşidi ile birlikte fazla kan kaybı meydana geleceğinden hastada kansızlık vakaları görülebilir. Menapoz dönemine girmiş bir kadın eğer ki hormon ilaçları kullanıyorsa miyomlarda küçülme meydana gelir.

Miyomun belirtileri nelerdir?

Miyomların büyük bir çoğunluğu şikâyet ile kendini göstermez ve tedavi gerektirmez. Ancak tüm miyomların ortalama %10 ya da % 20 oranında kadınlarda ciddi şikâyetler gözlemlenir. En sık görülen miyom belirtisi adet döneminde aşırı kanamadır. Aynı zamanda sırt ve bacakta görülen ağrılar, sık idrara çıkma, ağrılı cinsel ilişki ve kabızlık gibi şikâyetler de miyomun belirtileri arasında yer alıyor.