Her dört kadından birinden görülen bu hastalık hayatının bir döneminde ortaya çıkarak en sık görülen sorunlardır. Bunlar rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına kayan iyi huylu kitlelerdir. Miyomların ortaya çıkmasında genetik yatkınlık önem taşır. Hastalarında birçoğunda miyom çeşitleri görülür. Bu miyomların giderek ağrı vermesi sonucu miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi uygulanır. Östrojen, miyomların büyümesine neden olan özellikle üreme çağında hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Menopoz döneminde hasta eğer ilaç kullanmıyorsa küçülme olacaktır. Miyomlar rahimdeki oluşumlara göre farklılıklar gösterir ve rahim içi astar dokuya doğru büyüdükleri gibi rahim iç kas dokusunda da yer alır. Ayrıca rahim dışında miyomlar büyüyerek saplı miyomlar haline gelir. Bunun dışında yumurtalık dışında gelişen miyomlar da oluşur.

Miyomlarda Tedavi Gerektiren Durumlar Şöyledir

Kanama tedavisinde özellikle cerrahi tedavi için önemli sebepler anormal kanamalardır. Eğer adetler çok fazla kanama oluşturur ve pıhtılaşıyorsa bu durum anemiye yol açacağından mutlaka tedavi edilir.

Ani büyümede ise kontrol altındaki miyomun aniden büyümesi özel ilgi gerektiren bir durumdur. Eğer bu büyüme menopozdan sonra oluşmuş ise mutlaka araştırılması gerekir. Bu durumda hekim altta yatan kötü huylu bir hastalık olmadığını teyit etmek için kürtaj önerilir. Miyomlardaki ani büyüme sadece kansere bağlı olarak gelişmez. Gebelik ve miyom içine kanama gibi durumlar da büyümeden sorumlu olabilir.

Miyomlardaki Uygulanan Yöntemler Hormon Tedavisi

Bu tedavi sırasında hastalara menopoz oluşturacak kadar östrojen düzeyini düşünecek adlı ilaçlardan verilir. Bu sayede miyomların küçültülmesi ve miyomları besleyen damarların incelenmesi amaçlanır. Bu sayede hastalanmaların yakınmalarında azalma meydana gelir. Hormon tedavisinin kesilmesinden sonra miyomlar hızla eski duruma döner. Ayrıca bu ilaçların uzun bir süre kullanılması hastalarda kemik erimesi ve menopoz belirtilerin oluşmasına sebep olur.